سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط فدا الله فدایی
اخبار
نمایش از 31 خرداد 1394
پرینت

چند نكته ي در ارتباط به باميان

یادداشتی از : فدا الله فدایی
بامیان يكي از ولايات تاريخي افغانستان محسوب ميشود، و با ويژه گي هاي خاص كه دارد یک مرکز سیاسی، فرهنگي و تاریخی در مرکز افغانستان نيز محسوب ميشود که مورد توجه دنیا نیز قرار دارد.


اما این ولایت با تمام ظرفیت ها و منابع اقتصادی مانند معادن ذوغال سنگ در ولسوالي كهمرد همچنان وجود درياي كهمرد كه ميتواند منبع خوب انرژي باشد، به همين قسم معدن حاجي گك وغيره..،
همچنان بامیان از لحاظ تاریخی و باستانی و صنعت توریزم نيز غنی ميباشد مكان هاي سياحتي مشهور باميان مانند دره ي آجر ولسوالي كهمرد، بند امير، و خود مركز باميان كه بودا در آنجا قرار دارد، که این ظرفیت ها می تواند کمک بزرگی به توسعه اقتصادی این ولایت نماید.
همچنان باميان با وجود اينكه يك ولايت قانونمند ميباشد و از شرايط سیاسی و اجتماعي مناسب برخوردار بوده که همیشه به امنيت کشور کمک نموده و از دموکراسی و حقوق بشر حمایت نموده است کمتر مورد توجه مسئولین دولتی و حتی خارجی قرار داشته و با گذشت بیش از یک دهه کار چندانی برای توسعه این ولایت صورت نگرفته است و مردم این ولایت همچنان از کمبود امکانات و شرایط مناسب زندگی رنج می برند و با مشکلات فراوانی روبرو هستند.
1. تعصبات: يكي از دلايل اصلي عقب ماندن باميان از كاروان ترقي و پيشرفت وجود تعصبات است، در باميان دومليت بزرگ زندگي ميكنند تاجيك هاي " سني " كه يك جغرافياي بزرگ را به خود اختصاص ميدهند و 38% نفوس باميان را تشكيل ميدهند و در مناطق ولسوالي كهمرد ، سيغان، مركز باميان و ولسوالي شيبر زيست دارند.
هزارها و همچنان سادات و پشتونها ، كه در مناطق ديگر زندگي ميكنند.
در سيزده سال گذشته قرباني اصلي تعصبات قومي و مذهبي تاجيك هاي باميان بوده اند، منابع انساني ، اقتصادي ، فرهنگي و طبيعي اين ها ، هويت اين ها و همچنان كوچكترين امتيازي در حكومت محلي براي اينها در نظرگرفته نشد، و نشده است، كه اين خود بحران زا است اگر در آينده به موارد ذكر شده توجه نشود.
2. عدم وجود يك رهبريت كامل: عامل ديگر اين ميتواند باشد كه مردم باميان از يك رهبر كه بتواند مديريت قوي نمايد محروم هستند،
دو شخص ( خليلي و محقق ) كه رهبري اكثر هزاره ها را در افغانستان به عهده دارند و در زمانيكه منافع شان بوده ، هميشه با سرنوشت باميان معامله نموده اند و بعدآ بدست فراموشي سپرده شده است.
3. وجود اختلافات ذات البيني: عامل ديگري كه ميتواند باعث عقب ماندن باميان باشد اختلافات گروهي و ذات البيني شهروندان باميان ميباشد، شهروندان باميان مدني و به نظام مردم سالاري باورمند هستند و به همين سبب بنا بر باور هاي شخصي شان با احزاب مختلف در ارتباط و وابسته اند، وجود اختلاف در بين احزاب باعث محروميت تمام شهروندان شده است.
راهكار ها براي جلوگير از رفتن به بحران:
1. تأمين عدالت اجتماعي يا همان عدالت توزيعي
2. احترام به اقليت هاي قومي
3. انكشاف متوازن در تمام مناطق
4. تأمين خواست هاي مردم
5. توجه به منابع اقتصادي و طبيعي باميان و همچنان توجه جدي براي چگونگي استفاده از آنها به زودترين فرصت.
....................فداالله " فدايي" ..

یادداشت پایگاه تاجیکان : تصویری را که در بالا می بینید ، گروهی از جوانان عدالت خواه از تاجیکان بامیان را نشان می دهد .

نظرات   

 
+3 #1 ذبیح الله نصرت 1394-03-31 13:57
واقعامن برای ویب سایت تاجیکان متاءسفم که دیگرهیچ مطالب رانداردکه به نشراین یاوه گوی هامیپردازد.
دربامیان باستان ازمجموع نفوس آن13فیصدتاجیک است. ازطرف دیگربااینکه درتمام ادارات دولتی سهم دارنداماهیچ شخص عالم وتحصیل کرده ندارد.
هزاره ه9ای بامیان بدون کدام تعصب بااین تاجیکان دربامیان زندگی میکنند امااین مردم ناسپاس تیشه برریشه هزاره هامیزنند.
بازگو کردن
 
 
+3 #2 نسیم کابلی 1394-04-02 22:39
برادر عزیز همزبان و هم فرهنگ من به عنوان یک هزاره می گویم بد می کند و به پدر و پدرکلان خود لعنت می کند کسی که در مقابل تاجیک های بامیان تعصب نشان می دهد. بامیان خانه همه باشندگان بامیان است. باشندگان بامیان یک زبان و یک فرهنگ دارند و سرنوشت شان هم یکی است. من هیچ مشکلی با هیچ تاجیک بامیانی و غیر بامیانی ندارم و خوشحال می شوم شما را راضی بدانم تا دشمن ما چشمش کور شود. از یاد ما نروه که نفاق ما دشمن را بالای ما مسلط می کنه. ببینید که در بدخشان در قندز در تخار در بغلان در فاریاب در غور چه حال امده. به نظرم تاجیک میدیا بهتر است به خطرهای اصلی توجه کنه. نه هزاره دشمن تاجیک است. نه تاجیک دشمن هزاره است. این سخن ها را دشمن مطرح کرده همی حالی هم می کند. سیل کنید مناطق مرکزی محاصره شده راهی است. پنجشیر و حوزه غرب محاصره شده راهی است. در بامیان چیزی نیست که بر سر ان نفاق کنیم. تاریخ و فرهنگ است مگرم نه زور است و نه اقتصاد و نه قدرت سیاسی و نظامی. خود را بازی نتیم.
بازگو کردن
 
 
0 #3 مرتضی رادمهر 1394-07-22 22:05
سلام همزبان
دوست دارم با یک همزبان افغانستانی که با سواد هم باشد دوست شوم خوشحال میشوم اگر کسی داوطلب شود و افتخار دوستی با من که یک ایرانی هستم ( ولایت گیلان)بدهد.
سن من حدود 50 سال میباشد.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید