سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط خراسانی
اخبار
نمایش از 26 آذر 1394
پرینت

تاجیک های بامیان و ظلم قدرتمندان هزاره 

نبشته از : خراسانی ( یک تاجیک بامیانی )
من یک تاجیک بامیانی استم و حالا نیز درآنجا زندگی می کنم. می خواهم این جا همه چیز را منصفانه با شما عزیزان شریک سازم.


نزدیک به چهل فیصد نفوس بامیان را تاجیکان تشکیل می دهند. ولسوالی های سیغان و کهمرد نود فیصد تاجیک نشین اند و ولسوالی شیبر پنجاه فیصد. درمرکز بامیان نیز یک کتله بزرگ تاجیکان زیست می کند. تاجیکان بامیان بدلیل اختلاف های حزبی و منطقه ای که دارند نمی توانند در انتخابات مجلس نمایندگان نماینده داشته باشند. دراین زمینه نقش حزب خلیلی و محقق نیز پررنگ است.
این دو حزب با تمام امکانات در هنگام انتخابات مجلس تلاش می کنند تا آدم های را از میان تاجیکان پیدا کنند و خرده پولی به آنها بدهند تا خود را نامزد انتخابات کند و از این طریق رای تاجیک ها پراگنده شود، تا آنها صاحب وکیل از بامیان نشوند. نداشتن وکیل برای تاجیکان دراین سیزده سال سخت گران تمام شده است و آنها نتوانسته اند مشکلات شانرا با مقام های دولت مرکزی درمیان بگذارند.
رهبران تاجیک مانند مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم، یونس قانونی، عبدالله عبدالله، استاد عطا محمد نور، امیر اسماعیل خان... بارها هنگام انتخابات ریاست جمهوری و مسایل کلان به تاجیکان بامیان وعده های داده اند، اما هیچ وقت به آن وعده ها عمل نکرده اند. حتی آنها در چند مورد گفته اند که نمی توانند بخاطر تاجیکان بامیان خلیلی و محقق را از خود خفه کنند. به همین دلیل صدای تاجیکان بامیان هیچ وقت شنیده نشده است.
تعادل بازسازی و نوسازی در بامیان اصلن مراعات نشده است. درساحات تاجیکان بامیان یک متر جاده/سرک اسفالت نشده است، ولی برعکس درمناطق هزاره نشین جاده ها بیشتر اسفالت شده است. کمیت و کیفیت مکاتب در مناطق تاجیک نشین خیلی پایین است، ولی درجاهای دیگر به مراتب خوب تر.از بیمارستان خو تاجیکان را تیر که حتی درمانگاه ها نیز در مناطق شان به انگشت یک دست نمی رسد.
تاهمین دو سه سال پیش وقتی بیماران مناطق تاجیک نشین به بیمارستان مرکزی بامیان مراجع می کردند، با آنها مانند یک دشمن رفتار می شد و حتی آنها را با طالبان یکی می گرفتند . من هشت سال پیش حادثه را شاهد بودم که واقعن قصه اش اینجا شاید خیلی ها را غم گین کند. یک بیمار را که از دوستان مان بود به بیمارستان بامیان بردیم. تکلیف اش شکم دردی بود. دکتوران بیمارستان مرکزی بامیان که اکثرا دوستان هزاره مان است، این آدم را عمل کردند و گفتند که تکلیف اش بیماری "اپاندیکس" است. ما هم فکر کردیم که شاید تکلیف داشته باشد. این بیمار شب دربیمارستان بستری شد. فردا وقتی ما آمدیم دوست مان گفت که من را از این جاببرد. گفتیم چرا؟ گفت: دکتران پشت در باخود می گفتند که این تاجیک باید از این جا صحت مند بیرون نشود و به هرقسمی که می شود باید به اون دنیا سفر کند.
ما دوست مان را به کابل انتقال دادیم. وقتی در شفاخانه ابن سینای کابل مراجعه کردیم، دکتوران بما گفتند چرا این آدم را عمل/عملیات کرده اید؟ ما گفتیم که دکتوران شفاخانه مرکزی بامیان این کار را کرده اند. دکتوران خیلی عصبانی شدند و گفتند که مشکل این آدم خیلی ناچیز است و برناحق عمل شده است. این نمونه کوچکی از بخش صحت دربامیان است، ولی باید متذکر شوم که در دوسه سال اخیر این گونه رفتار با تاجیکان در بخش صحت تغیر کرده است و اصلاحات زیاد به وجود آمده است.
در مرکز بامیان هفتاد فیصد زمین های کشاورزی و کار آمد از تاجیکان و پشتون ها است. عقبه/پشت همین زمین ها کلن توسط حکومت محلی بامیان، به ویژه در زمان فرمان روایی بانو حبیبه سرابی غصب شده و شهرک ساخته شده است که از این شهرک ها حتی یک نمره هم به خود تاجیکان بامیان توزیع نشده است.
همین طور حاجی نبی خلیلی برادر کریم خلیلی که یک سرمایه دار است، دراین اواخر تاجیکان و پشتون ها را از راه های متفاوت وادار می کند که زمین های شان برای او بفروشند، تا این آدم بالای آن هتل و یا چیزی دیگری بساد.
بازار فعلی بامیان که بالای ملکیت شخصی تاجیکان بامیان درزمان خلیلی ساخته شده است، فقط سه مغازه/دوکان مربوط به تاجیکان می شود و متباقی همه به دیگرها مربوط می شود.
از مقام های دولتی بامیان فقط یک رییس از تاجیکان بامیان است، آنهم رییس حج و اوقاف درحالیکه این مردم پنجاه هزار رای به عبدالله دادند و هجده هزار رای به اشرف غنی. فرمانده پلیس بامیان و رییس محکمه بامیان تاجیک اند، ولی هردوی شان از جای دیگر و اصلن به حرف تاجیکان بامیان گوش نمی دهند. مستوفی بامیان از دره غور بند و به قول جعفر عطای از هزاره های سنی است. دراین اواخر اگر شنیده باشید که در مناطق تاجیک نشین بامیان گاه گاهی طالبان سر برون می کنند، یکی از دلیل های اصلی این مساله عدم حضور آنها درقدرت محلی است؛ زیرا آنها خود را در قدرت محلی نمی بینند و به همین دلیل طالبان می توانند از آنها سرباز گیری کنند. در دو اداره محلی بامیان د بیشتر تاجیکان بامیان حضور دارند که یکی آن قضا و دیگر اش دادستانی است. اما دوستان مدنی هزاره مان و کمیسیون حقوق بشر که به طور مستقیم از بانو سمر هدایت می گیرد هر روز پشت این دو نهاد توطیه می کنند که این نهاد ها مملو از فساد است و باید افراد آن برطرف شوند. دراین مورد می توانم بگویم که آقای عبدالعلی محمدی مشاور حقوقی رییس جمهور چندی پیش به بامیان آمد و حدود شش دادستان را که نصف آنها تاجیکان بودند به خواست جامعه مدنی و کمیسیون حقوق بشر برطرف کرد.
وقتی جلسات و جشنواره های کلان و ملی در بامیان دایر می شود، همه اش با ارزش های فرهنگی و تباری یک قوم تزیین می شود و برای تاجیکان که یک فیصدی بزرگ را تشکیل می دهند اصلن جایگاهی نیست.
برای تمام مناطق توریستی بامیان بودجه حفاظت و نگهداری در نظر گرفته می شود، اما برای دره هاجر ولسوالی کهمرد که یک مکان فوق العاده توریستی و دیدنی است اصلن بودجه ره خو او طرف بان که در لیست مکان های توریستی و دیدنی نیز گرفته نمی شود.
حرف های زیادی درمورد وضعیت و حقوق تاجیکان بامیان است که انشاالله در آینده با شما در میان خواهم گذاشت.
باید خاطر نشان ساخت که همه برادران هزاره دراین حق تلفی ها نقش ندارند، بیشترین نقش را دراین مساله حزب کریم خلیلی، کمیسیون حقق بشر به رهبری سیما سمر، صادق مدبر و تا اندازه ای هم حزب محقق!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید