سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط شاهین شمال
اخبار
نمایش از 18 بهمن 1394
پرینت


یادداشت پایگان تاجیکان : شاهین شمال خبرنگار تیلویزیون نور ، در بارۀ جنگ های بغلان مطلبی نوشته است که خواندنش را برای شما عزیزان کاملن ضروری می دانیم. در این نبشته ، به خوبی نشان داده می شود که ناقلین پشتون که سالها پیش توسط دولت های قومپرست و غدار ، از جنوب و شرق افغانستان و از آن سوی مرز دیورند به مناطق شمال افغانستان انتقال داده شده بودند ، امروز درد سر های بزرگی برای مردم بومی خلق می کنند و بلای جان مردم شمال شده اند . این گزارش را بخوانید :جنگ در بغلان رنگ قومی دارد
دیگران نمی گویند، از مقام ویا ثروت شان می هراسند. من هیچ چیزی برای از دست دادن ندارم و مسوولیت خود می دانم که شماری از سخنان را بدون کدام ترس وهراس بگویم؛ تا از این طریق حد اقل مسوولیت دینی و انسانی خود را ادا کنم.
از گذشته های دورتا آغاز شکل گیری حکومت جدید در سال 1381 خورشیدی، بغلان رنگ دیگر داشت، اما پس از شکست گروه تروریستی طالب و شکل گیری حکومت جدید، آرایش دیگری را به خود گرفت. باید گفت: از زمانه های خیلی دور، بغلان چهره اوغانی داشت؛ اوغانی به این مفهوم که شهروندان کشور فکر می کردند که اکثر باشنده های استان بغلان اوغان هستند وباقی اقوام دیگر.
این برداشت مردم چند دلیل داشت: نخست اداره مقام های محلی در بغلان مرکزی - جای که بیشترباشنده های آن اوغان است- قرارداشت. از سوی دیگر همه حاکمان محلی وقت بغلان مربوط یک گروه خاص بودند و دیگر این که زمین های زراعتی بغلان که در اطراف جاده عمومی قرارر دارد در اختیار اوغان ها است. براساس نقل بزرگان، باشنده های میدان وردک روزگاری مسوولیت آموزش وپرورش را در شهرستان های بغلان داشته اند. با توجه به دلایل گفته شده شهروندان کشور فکر می کرده اند که اکثر نفوس استان بغلان را اوغان ها شکل می دهد.
بازی پس از سال 1381 خورشیدی تغییر کرد. پس از سقوط طالبان فرمانده هان تاجیک وایماق از شهرسان های مختلف بغلان که در شکست گروه طالبان سهم داشتند وارد شهر پلخمری مرکز این ولایت شدند. این فرمانده هان برای این که بغلان را از چنگ طالبان رهایی داده بودند، با همکاری حکومت وقت در شهر پلخمری جای گزین شدند. اوغان ها که نفوس شان درشهرستان بغلان مرکزی و قسمتی از شهرستان های دهنه غوری و نهرین و برکه خلاصه می شود، نتوانسته اند در برابر جابجای تاجیک ها و ایماق ها در شهر پلخمری وانتقال اداره محلی به این شهر مقاومت کنند.
در زمان حکومت طالبان مناطق اوغان نشین بغلان از گروه طالبان حمایت می کردند. تاجیک ها و ایماق ها وازبیک های که در حکومت طالبان ستم برآنان روا دانسته شده بود، فرصت می طلبیدن تا از اوغان ها- هواداران طالب- انتقام بگیرند. اوغان های بغلان به این مساله رسیده بودند و به اصطلاح عام در تصمیم گیری های محلی خوده نمی خاریدن . همین بود که بغلان رنگ جدید به خود گرفت اوغان ها با وجود حمایت حکومت مرکزی به حاشیه را نده شدند.
در حال حاضر برخلاف گذشته اکثر ادارات محلی در بغلان از سوی تاجیک ها اداره می شود. در حاشیه راندن اوغان ها در بغلان، نقش اندرآبی ها مثل افتاب روشن است. درکنار این حضور سیاسی اندرآبی ها در بغلان به صورت واضح قابل لمس است . از سال 1381 خورشیدی تا کنون فرمانده امنیه و والی که ازسوی حکومت مرکزی به بغلان فرستاده می شود، باید رضایت اندرآبی ها به نحوی درنظر گرفته شود. مهم نیست که این رضایت از سوی حکومت مرکزی یا افراد مسول محلی گرفته می شود.
از موارد دیگر می گذریم. تظاهرات مردم بغلان وراندن جمعه خان همدرد والی وقت را از بغلان، دلیل انکار ناپذیر بر این مدعا می پندارم. قدرتمند بودن تاجیک ها وایماق ها به ویژه اندرآبی ها در بغلان قابل تحمل برای هیچ اوغان نیست. اوغان ها در بغلان با حمایت حکومت مرکزی در تلاش احیاء دوباره قدرت هستند وبرای رسیدن به این هدف از هیچ کاری روی نمی گردانند. در سیزده سال گذشته حکومت در پست های مهم محلی بغلان افراد قوم گرای را فرستاده تا بتواند اوغان ها را به هدف شان برسانند. به همین دلیل از گذشته تا کنون حکومت مرکزی علاقه ندار که طالبان بغلان را مورد عملیات شدید نظامی قرار دهد. زمانیکه شهید فرمانده داوود مسوولیت فرماندهی جنگ را در شمال به عهده داشت، با همکاری اندرآبی ها توانست چند عملیات را در ساحات بغلان راه اندازی کرد که پس از جانب حامدکرزی رییس جمهوری پیشین ممانعت شد.
پرسش این جاست که دلیل جنگ در بغلان چیست؟ تعداد زیادی ازاعضای شورای کویته پاکستان اوغان های بغلان مرکزی هستند که در گذشته فرمانده هان حزب اسلامی حکمتیاربودند. گروه طالبان جنگ شان را در بغلان بر اساس تبلیغات قومی بپیش می برند. شما اگر در مناطق اوغان نشین بغلان بروید حس می کنید که دیدگاه مردم عادی آنجا(مناطق اوغان نشین) در برابر تاجیک ها به ویژه اندرآبی ها چه گونه است.
اوغان های بغلان در تلاش هستند که بر هر قمیتی می شود، به زور گوی تاجیک ها به ویژه اندرآبی ها نقطه پایان دهند. به شهادت رساندن روسول خان- رییس پیشین شورای ولایتی- یکی از برنامه های کلان اوغان ها بود که عملی شد. طرح ترور رسول خان در شورای کویته ریخته شده بود وحتا یکی از اگاهان نظامی درآن زمان برایم گفت که فرد انتحاری تا مساعد شدن زمینه ترور رسول خان درخانه ی یکی از بزرگان اوغان در بغلان مرکزی نگهداری شده بود.
خلاصه جنگ طالبان بغلان روحیه قومی دارد، ختم این جنگ هم معلوم نیست که تا چه زمانی ادامه پیدا می کند. باید گفت که هم اکنون کسانی که دربرابر طالب در بغلان مرکزی ودهنه غوری می جنگند، اکثر شان غیر پشتون هستند. با وجود همکاری همه جانبه حکومت مرکزی، از روحیه حاکم در بغلان قسمی وا نمود می شود که اوغان ها آرمان دوباره یکه تازی شان را در بغلان، تومار ساخته وبا خود به گروستان ببرند.
شاهین شمال
7 سنبله 94 خورشیدی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید