سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط daryadeli
اخبار
نمایش از 16 آذر 1392
پرینت

افغان هویت ملی ما نیست !

آثار حکیمی

کابل امروز شاهد راه پیمایی هزاران انسان هویت باور و عدالت خواه بود.
ما مسیر پارلمان را پیاده رفتیم، تا به تعیض و بی عدالتی نه گفته باشیم. ما نزدیک به دو کیلومتر راه را پر از آدم کردیم تا بگوییم که تعلق به هویتی و سخن گفتن به زبان مادری جرم نیست. ما هزاران انسان، بی آن که کسی را اهانت کرده باشیم، بی آن که حق کسی را تلف کرده باشیم، باهم یک جا گفتیم که همه باشندگان این سرزمین با هم برابر اند.

 

تاجیک ها، هزاره ها، افغان ها، ازبیک ها، بلوچ ها، نورستانی ها، قرغزها، پشه ای ها، هندوها و... همه با هم برابر اند. ما گفتیم که سنی و شیعه، هندو و مسلمان، انسان و باشندگان با هم برابر این سرزمین اند.
ما بُلند صدا زدیم که دیگر سخن گفتن به زبان مادری جرم نیست و کسی حق ندارد که برای ما تعیین تکلیف کند، این را هم با صدای بُلند گفتیم که ما به هویت و زبان شهروندان افغان مان ارج می نهیم و زبان افغانی/پشتو، زبان بخشی از شهروندان عزیز این دیار اند و برای ما قابل ارج. همان گونه دانشگاه را برای خود می پسندیم، پوهنتون گفتن را حق آن ها می دانیم.
همان گونه که ما دوست داریم دختر مان را "سیاه مو" نام بگذاریم، هرگز نام "تورپیکی" را برای دختر آن ها بد نمی دانیم. ما که پسرمان را آرش نام می گذارم، هر افغانی/پشتونی، حق دارد که پسرش را "بریالی" نام بگذارد، ما خواهان جامعه ی انسانی و باهم برابر ایم.
ما به تمامیت خواهان گفتیم که دست از تبعیض و تحمیل یک هویت بر هویت های باشندگان این سرزمین بردارند، ما در عصری زندگی می کنیم که دیگر مجالی برای استبداد و عصبیت نمانده است. یک جا باهم گفتیم که ما همه افغانستانی استیم.
این را گفتیم که افغان هویت ملی ما نیست، افغان ها=پشتون ها، شهروندان عزیز این سرزمین اند، باید این قوم عزیز از گروگان چند فاشیست ماجراجو رهایی یابد، قومی که هویت انسانی اش را چند تکه دار با فاشیزم و انتحار مصادره کرده اند، از افغان/پشتون هایی عزیز و گرامی که امروز در کنار ما، صدای عدالت خواهی مان را یاری کردند، سپاس فراوان داریم.
برای رسیدن به یک هویت همه پذیر و همه شمول، باید همه شهروندان این سرزمین تلاش مشترک کنند. رسیدن به عدالت و برابری، تلاش و پیکار همه گانی می طلبد.

نظرات   

 
+1 #1 یاری 1392-09-17 12:39
قربان شما و سپاس از استادگی شما.

مگرم من باور دارم که نمد سیاه سفید نمی شود. فاشیسم در تار و پود پشتونوالی بافته شده است. منکر افراد بد در بین این قوم نمی باشم. مگرم پشتونوالی ذهن اکثریت این قوم را زهرآگین می کند.

من افتخار می کنم به شما و کار شما. شما تاریخ ساختید. یخ چندین قرنه را میده کردید. ناگفته نماند که حضور فارسی زبانها از هر قوم در این تظاهرات و مارش یک افتخار دیگر بود. شما نفاق خواهان و ستون پنجم در درون اقوام فارسی زبان و محروم را هم درس اتفاق و هماهنگی دادید. از هر قوم و محل فارسی زبان از شما حمایت کردند. در فسبوک همه یک صدا از شما حمایت کردند و عکس های شما را عکس های پروفایل شان ساختند. شما افتخار افریدید. اما امیدواریم که این اخرین گام نه بلکه اولین گام باشد. تلاش کنیم که در اینده جمعیت دهها و صدها هزارنفری را به سرک ها بکشیم.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید