سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار
نمایش از 21 بهمن 1392
پرینت

اگر تاجیک هستی، از اشرف غنی طرفداری نکن !
نبشته از : درویش دریادلی .
گپ انتخابات است و اینکه کدام نامزد ریاست جمهوری بهتر از دیگری می باشد.

من به مردمان دیگر کار و غرض ندارم . پشتون خودش می داند و کارش، اوزبک و هزاره هم خود شان می دانند که به کدام نامزد رای می دهند.

اما چون برای من کارکرد تاجیک هایم ارزش دارد و به خود حق می دهم که فکر و نظرم را با همتباران خودم در میان بگذارم ، می گویم که :برادر و خواهر گرامی ، تاجیک عزیز !  اگر تاجیک هستی و نمی خواهی که دشمن زبان و فرهنگ و ارزش های والای انسانی ات برتو چیره گردد، به اشرف غنی احمد زی که یک فاشیست قبیله پرست و بسیار متعصب است رای نده و از او طرفداری نکن .

من در مورد این که به کدام یک از نامزدان مطرح دیگر رای بدهید یا ندهید چیزی نمی گویم . در هیچ دسته ، کسی از تاجیک های ما به حیث رییس جمهور نامزد نیست . امیر اسماعیل خان به صفت معاون اول آقای سیاف  و آقای احمد ضیاء مسعود به حیث دستیار اول آقای زلمی رسول ، خود را نامزد کرده اند و به این سبب شماری از تاجیک های ما به آن دو دسته رای خواهند داد و از آن دسته ها طرفداری هم خواهند کرد. اما قراری که به نظر می رسد، اکثریت تاجیک ها، به دسته ایکه استاد عطا از آن حمایت می کند رای می دهند ، یعنی به دسته  داکتر عبدالله عبدالله .

به نظر من بسیار خوب می شد که این گونه چند دسته گی و چند پارچه گی در میان تاجیک ها به وجود نمی آمد و همگی شان متحدانه در یک صف و در یک دسته می بودند . این امکان هنوز هم وجود دارد که امیر صاحب اسماعیل خان و آقای احمد ضیاء مسعود در جریان این کارزار به دسته داکتر عبدالله بپیوندند.  اما اگر چنین هم نشود و همین سه دسته گی تا آخر باقی بماند ، هر فرد تاجیک نظر به شناختی که از این سه نفر دارد ، به این یا آن نامزد رای خواهد داد و در کارزار انتخاباتی به سود یکی از آن ها تلاش و کوشش خواهد کرد. در این قسمت ما باید به گزینش و سلیقه ای هر کس از خواهران و برادران تاجیک خو احترام داشته باشیم و به خاطر این انتخابات طوری رفتار نکنیم که تخم کینه و دشمنی در دل های ما کاشته شود. این را قبول کنیم که در دوران انتخابات ، هر کس به کسی که دلش خواست رای می دهد و حق مسلم او می باشد . این حق را هم باید به خواهران و برادران خود بدهیم که مخالف همه نامزدان باشند اگر خود شان می خواهند. این نباید سبب تفرقه و دشمنی در میان ما شود.

اما تا آن جای که به اشرف غنی احمد زی و دسته انتخاباتی اش رابطه می گیرد، این یک معیار بسیار اساسی است که ما تاجیک ها باید خیلی در موردش دقت کنیم . در این باره ، من می گویم که :

کسی که تاجیک است و اندکی آگاهی ملی تاجیکی دارد ، یک ذره گک شعور سیاسی و خرد اجتماعی دارد ، نباید از اشرف غنی احمد زی پپشتبانی کند ، نباید برایش رای جمع کند، نباید به دسته اش بپیوندد.

اشرف غنی ، یعنی ملا عمر . اشرف غنی یعنی یک فاشیست مطلق گرای پشتون . اشرف غنی یعنی کسی که به خون ما تاجیک ها تشنه است و اگر قدرت در دستش بیفتد، ریشه ما را از بیخ و بن خواهد کشید. آن تاجیک های که از روی عقده ، از روی لج و ضد ، از روی برخی سودجویی های دیگر، خود را به دلدلزار و تالاب و شوره زار ( تیم اشرف غنی ) می اندازند، ریشه سیاسی ، ریشه فرهنگی ، ریشه اجتماعی خود را می سوزانند و به معنای راستین کلمه به خود کشی سیاسی دست می زنند. من از هیچ کسی دیگر هم به آن صورت طرفداری نمی کنم و میدانم که شما دوستان و خواننده گان عزیز صاحب دیدگاه ها و سلیقه های مختلف می باشید. من با هیچ کسی دیگر ، هیچ مشکلی ندارم و نمی گویم که چرا کسی از داکتر عبدالله یا اسماعیل خان یا احمد ضیا مسعود حمایت می کند یا نمی کند . این کار هر کس است، دل هرکس . اما یگانه چیزی را که در مقابل آن نمی توانم بی تفاوت بمانم این است که کسی از تاجیک های ما این قدر بدبخت و لجباز و خود پرست شود که برود به اشرف غنی فاشیست و دشمن تاجیک رای بدهد  و برایش به اصطلاح "کمپاین" کند. این برای من غیر قابل تحمل است و مبارزه ضد اشرف غنی احمد زی فاشیست افراطی و هیتلر مشرب را یک رسالت انسانی و تاجیکی خودم می دانم . از تاجیک های عزیزم می خواهم که در این قسمت توجه داشته باشند و فریب حزب سوپرفاشیستی اوغان ذلت را نخورند و به دنبال اشرف غنی احمدزی نروند . همین .

با سپاس و درود های فراوان

تاجیکم با تاجیکانم زنده ام

درویش دریادلی .

نظرات   

 
-1 #1 مریم 1392-11-23 09:28
زنده و سلامت باشید دریا دلی صاحب.
بازگو کردن
 
 
-1 #2 تاجیکم 1392-11-23 13:04
دستت را بوسیدم دریا دلی عزیز. واقعا ما تاجیکانی که از ترس پشتون های طالم، نمی توانیم با زبان مادری مان صحبت کنیم. وزیرتحصیلات از خود ما وقتکه در دانشگاه پروان می آید دستور می دهد که لوحه دانشگاه را بردارید. این اوج ذلت و بی ننگی ما هست. ما ازاستاد عطاو تیم او دکتر عبدالله حمایت می کنیم.
بازگو کردن
 
 
0 #3 ظهیر 1392-11-27 06:46
معمولأ تاجکها درافغانستان به خصوص پس ازسقوط طالبان ادعای سهم برابرویا برترازپشتونهارا درقدرت داشتند، دراوایل دهه ی هشتاد نسبتأ این ادعا ملموس بود ولی پس ازآن به تدریج پشتونها مارا ازبدنه اصلی قدرت کنارزدند واکنون ازتصمیم گیریهای وکارکردهای حکومت دیده میشود که تاجکها مانند بقیه اقوام کشوردرحاشیه قدرت قراردارند ونظاره گرحوادث ورویدادهااند.
طالبها رهبرافسانه ی ما احمدشاه مسعود رابه شهادت رساندند به این اکتفا نکردند واولین رئیس جمهور ما برهان الدین ربانی رابه شهادت رساندند ودهها جنرال برجسته مارا انتحارکردند وکشتند وسرزمین های شمالی دردوران طالبان درآتش سوزانده شد ولی با این همه دیده میشود که کرزی بدون درنظرداشت این همه قربانی بی باکانه طالبان جنایتکاررا آزادمیکنند هیچ کسی نیست یخن کرزی رابگیروبپرسد که چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بازگو کردن
 
 
+5 #4 اکمل 1392-11-27 17:18
افتخار میکنم که تاجک هستم ولی رای خودرا به داکتر اشرف غنی میدهم. تعصب بس است! او یک شخص متفکر و نخبه به سطح کشور و جهان است.
بازگو کردن
 
 
0 #5 زنده بادایران باستان 1392-12-05 12:50
یک بختیاری هستم از ایران.به فرهنگ تاجیکی (کل قوم تاجیک)علاقه مند شدم و امیدوارم متحد باشید.برادران شما در ایران
بازگو کردن
 
 
+1 #6 مجتبی 1392-12-05 20:12
اشرف غنی همان کرزی و کرزی همان ملا عمر منحوس است واقعا ظلم به تاجیکان دیگر بس است خود مردم تاجیک به عنوان یک ملت اعتماد به نفس شرکت مستقل در انتخابات را ندارد جای تاسف است رای به احمد زای خیانت به ملت تاجیک است مجتبی از ایران
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید