سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط عبدالرحیم احمد پروانی
اخبار
نمایش از 05 فروردين 1393
پرینت


زمینه های برگشت القاعده به افغانستان
برگردان: عبدالرحیم احمد پروانی
واشنگتن:  به گفته مقامات امریکایی، رهبر القاعده در افغانستان روی راه اندازی مجدد سازمان از هم پاشیده خود پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان که بنا به هشدار امریکا در صورت عدم امضای توافقنامه امنیتی روی خواهد داد، کار می کند.


فاروق القحطانی القطری به برقراری روابط  در محل و انتقال تعداد کمی از ملیشیا های با تجربه خود برای آموزش نسل جدیدی از جنگجویان پرداخته است و مقامات نظامی و استخباراتی امریکا می گویند که آن ها حملات هواپیماهای بدون سرنشین و حملات راکتی توسط جت ها را علیه او و پیروان او در کوه های ولایت شرقی کنر و نورستان افزایش داده اند. هدف آن ها (امریکایی ها) این است تا او را از ایجاد اردوگاه های آموزشی بزرگ که قبل از جنگ به رهبری امریکا (در افغانستان) صدها پیرو (القاعده را) به خود جذب می کردند، باز دارند.
 مقامات می گویند که کارزار ضد تروریستی که دلیل  کلیدی توافق اداره اوباما برای حفظ سربازان امریکا در افغانستان پس 2014 بود، می تواند با احتمال خروج کامل قطعات شان به خطر مواجه شود.
مایک راجرز رییس کمیته استخباراتی مجلس سنا گفته است که در شمار افراد القاعده در افغانستان افزایش به عمل آمده است اما نه بیشتر از چند صد نفر، چنانکه امریکا در گذشته شناسایی کرده بود.  او گفته است:  "من فکر می کنم که بسیاری از آن ها منتظرند تا امریکا تا ختم 2014 کاملاً از افغانستان خارج شود".
اداره اوباما می خواهد تا 10.000 نظامی را پس از ختم ماموریت جنگی اش در 31 دسامبر برای آموزش نیروهای افغانستان و اجرای عملیات ضد تروریستی در افغانستان نگه دارد. اما رییس جمهور بارک اوباما اخطار داده است که بدون  امضاء توافقنامه که زمینه باقی ماندن نیروهای بین المللی را در افغانستان برابرا می سازد، همه نیروهایش را فرا می خواند و نیروهای ناتو نیز به عین کار مبادرت خواهند کرد. پس از صحبت با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در این هفته، اوباما به پنتاگون دستور داد تا روی گزینه صفر کار کند.
مقامات نظامی و استخباراتی امریکا می گویند تا زمانی که آن ها نتوانند به پروازهای هواپیماهای بدون سرنشین و جت از حداقل یکی از پایگاه ها در افغانستان، بگرام در شمال یا جلال آباد در شرق ادامه دهند، القحطانی که کارشناسان او را  در شمار یکی  از خطرناکترین رهبران القاعده حساب هم نمی کنند  و پیروان او در نهایت موفق خواهند شد حملات جدیدی علیه اهداف امریکا راه اندازی کنند.  از آنجایی که این کار شناسان اجازه نداشتند روی کارزارهای ضد دهشت افگنی به صورت علنی صحبت کنند، خواستند نام شان گرفته نشود.
مقامات اداره اوباما آرزو داشتند امریکا بتواند پس از تحدید شبکه القاعده،  در نهایت عملیات نظامی علیه تروریزم در منطقه را مثل حملات هواپیماهای بدون سر نشین کاهش داده و مبارزه با باقیمانده تروریستان را به نیروهای محلی افغانستان و پاکستان واگذار کند.  اما القاعده تا هنوز به قدر کافی ضعیف نگردیده و مقامات امریکایی به این نتیجه رسیده اند که نیروهای بی تجربه افغانستان هنوز آماده نیستند تا این وظیفه را به تنهایی به دوش گیرند.
کایتلین هایدن سخنگوی شورای امنیت ملی در این هفته گفته است که "از آنجایی که احتمال خروج کامل (نیروها) از افغانستان بیشتر شده است، دولت بررسی روشمندانه همه قابلیت های امریکا را که ممکن است از این کار خساره مند گردد و ایجاد راهکارها  برای کاهش اثرات آن را رویدست گرفته است". او همچنان گفته است که " ایالات متحد  برای مبارزه با تروریزم و دفاع از منافع ما گام های لازم را خواهد برداشت".
بعضی از مقامات دولتی گفته اند القاعده که اعضایش به چند صد نفر می رسد و در دور افتاده ترین نقطه افغانستان جابجا گردیده است، نسبت به زمان شروع جنگ کمتر خطرناک است. آن ها می گویند القحطانی چنان منزوی مانده است که تقریباً با جنبش بزرگتر القاعده تقریباً رابطه ای ندارد. دو مقام استخباراتی امریکا می گویند که این انزوا به حدی است که گروپ او مجبور شده است برای تامین نیازهای مالی و اسلحه به طالبان اتکاء کنند، در حالی که قبلاً این موضوع بر عکس بود. این دو مقام از تحرکات جدید جنگی القاعده در جنگ داخلی سوریه بیشتر نگرانی داشتند.
دوگلاس اولیوانت رایزن ارشد قبلی نظامی امریکا در شرق افغانستان که اینک با بنیاد امریکایی “American Foundation” کار می کند، گفته است "واقعاً این خیلی دشوار است نیویارک را از شمال کنر و یا شرق نورستان مورد حمله قرار داد. ما می خواهیم آن ها را همانجا در بوتل نگه داریم و این کاریست که نیروهای افغانستان می توانند خود شان انجام دهند". این نظامی سابق  همچنان گفته است "نیروهای افغانستان قادر نیستند که آنجا بروند و آن ها را شکار کنند، اما آن ها می توانند جلو آن ها را بگیرند."
کارشناسان دیگری می گویند القحطانی و افرادی مثل او دلیل عمده ای برای آوردن فشار برای حفظ حداقل نیروهای امنیتی در افغانستان می باشند. سیت جونز که زمانی برای فرماندهی عملیات ویژه در افغانستان کار می کرد، گفته است " حالا موجی از گروپ های نه چندان بزرگ جهادی در افغانستان فعال است". او القاعده، طالبان پاکستان، لشکر طیبه که به راه اندازی حمله تروریستی سال  در ممبئی متهم است و حرکت الجهاد الاسلامی که پیوند قوی ای با القاعده دارد، را خطرناکترین این گروپ ها می داند. او می گوید "نبود  نیروهای امریکا در افغانستان باعث تشویق این گروپ ها و ایجاد خطر علیه امنیت ملی امریکا می شود".
کسانی که القاعده را پی می گیرند، می گویند او القحطانی)  با پیروی از همان روشی که اسامه بن لادن با به کار گرفتن آن قادر شد سال ها به دام نیافتد، تا حال نجات یافته است. او از کاربرد تیلفون دستی و رادیو  دوری می کند تا از دید ستلایت های جاسوسی و رادار های هوایی پنهان بماند، در عوض از قاصد ها و دیدارهای رو در رو استفاده کرده و دایماً در حرکت می باشد. وقتی او به محلات پر نفوس سفر می کند، در جمع زنان و کودکان می ماند، زیرا می داند امریکا در این حالت دست به حمله نمی  زند.
قبایل محلی و نیز مناطق دشوارگذار کوهستانی که مهاجمان را از کیلومترها دور قابل دید می سازند، به امریکا کمک نمی کنند. یکی از مقامات نظامی امریکا می گوید "هنگامی که هلیکوپتر ها وارد صحنه می شوند، شما می شنوید که صدای اشپلاق از روستا ها بلند شده و در سراسر دره ها انعکاس می کنند تا به جنگجویان این پیام را برسانند که خود را پنهان سازند". مقامات می گویند نیروهای ویژه امریکا از دستگیری القحطانی دست کشیده اند و به جای حملات بی ثمر و خطرناک هلیکوپتر ها از حملات هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای جت به طور اوسط 3 – 5 بار در یک هفته استفاده می کنند. به گفته آن ها، آن ها هیچوقت به قحطانی تا آن حد نزدیک نشده اند که به او حمله کنند.
این گزارش به تحلیل های همه جانبه استخباراتی در مورد افغانستان که در ماه دسامبر تکمیل گردید، نکات مهم جدیدی را اضافه کرد. گزارش پیش بینی می کند که پس از خروج امریکا، افغانستان بین گروپ های مختلف قومی پارچه پارچه خواهد شد و دولت مرکزی بر کابل و بعضی شهرهای کلیدی کنترول خواهد داشت و بس.
منبع: روزنامه دان، چاپ پاکستان. دیده شود: http://www.dawn.com/news/1090087/al-qaeda-plots-comeback-in-afghanistan-officialsاضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید