سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط مطیع الله جاهد
اخبار
نمایش از 09 فروردين 1393
پرینت

مارشال فهیم و پس منظر انتخابات

نگارش از : مطیع الله جاهد .

قرار تقویم انتخاباتی قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ شانزدهم حملی سال جاری خورشیدی برگزار گردد. در این اواخر حرفهای زیادی به گوش میرسد اینکه انتخابت 93 به خاطر ناامنی و شدت یافتن جنگ در روز های اخیر به تاخیر بیافتد و یا لغو شود.

 

مردم همچنان دارند امیدواری های خود را بخاطر برگزاری یک انتخابات سالم شفاف و سرتاسری از دست میدهند و نگران دستبرد به آرا شان در انتخابات هستند. از طرفی هم تیم ارگ در صدد تکمیل درامه از قبل طرح ریزی شده خود بوده و با گذشت هر روز قسمتی از آنرا تمثیل میکند. در آخرین بازی های سیاسی تیم حکومت سردار نادر نعیم یکی دیگر از نامزدان انتخابات به نفع زلمی رسول از روند انتخابات کنار رفت و رسمآ حمایت خود را از تیم حکومت به رهبری زلمی رسول اعلام داشت. باوجودیکه پیوستن نادر نعیم با تیم حکومت بالای صندوق های انتخاباتی هیچ تاثیر نخواهذ گذاشت ، اما تیم حکومتی زلمی رسول آن را یک دست آورد بزرگ تلقی نموده و خود را نزدیکتر به پیروز شدن در انتخابات 16 حمل سال جاری دانسته است. قابل ذکر است که چندی قبل نیز در یک قسمتی دیگر از درامه های از قبل تعین شده حکومت قیوم کرزی برادر رئیس جمهور کرزی یکی دیگر از کاندیدان ریایست جمهوری نیز از موقف خود کناره گیری نموده و به کاروان انتخاباتی زلمی رسول پیوسته بود. احتمال میرود تا روز برگزاری انتخابات کاندیدان دیگری هم از ادامه پیکارهای انتخاباتی شان کنار بروند و حمایت شان را از داکتر زلمی رسول اعلان بدارند. این واضیح است که کنار رفتن کاندیدان بی بنیاد و بی پایگاه تاثیر بارز بر آرا دیگر کاندیدان مطرح نخواهد گذاشت، اما از دو منظر میتواند یک دست آورد خوب برای ارگ نشینان و تیم انتخاباتی داکتر زلمی رسول باشد. اول اینکه برای مردم خاطر نشان خواهند ساخت اینکه حمایت کاندیدان ریاست جمهوری از تیم انتخاباتی زلمی رسول به معنای حمایت گسترده مردم افغانستان از این تیم است. از این طریق میخواهند جایگاه این تیم را در نزد مردم بزرگ تبارز دهند. دوم اینکه حمایت کاندیدان از این تیم زمینه دستبرد به انتخابات را برای ایشان فراهم می سازد تا بدون ترس و هراس در انتخابات تقلب و کلاه برداری نمایند و یگانه دلیل ایشان همانا پیوستن و حمایت چند تن از کاندیدان دیگر به تیم انتخاباتی ایشان عنوان خواهد شد. تا جائی که دیده میشود رهبری فعلی حکومت به هیچ وجه آماده تسلیم دهی قدرت به شخص غیر از شخص انتخابی شان نیست و تلاش های نهایی خود را انجام خواهند داد تا به هر نوع ممکن ادامه قدرت نمایند.
از طرف دیگر تکت انتخاباتی اصلاحات و همگرائی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله دارد هر روز خود را به مردم نزدیکتر میسازد ، و بدون شک از آرای بالای مردم افغانستان برخور دار است. این تیم بارها نگرانی خود را از تقلب در انتخابات ابراز کرده و بیان داشته است که تنها حریف ایشان در انتخابت پیشرو تقلب است و بس. در این دو روز اخیر ده ها ستاد انتخاباتی داکتر اشرف غنی احمدزی و داکتر زلمی رسول نیز به تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی پیوسته اند. قرار مطالعه افکار عمومی یکی از این دو چهره (عبدالله عبد الله و زلمی رسول )رئیس جمهور آینده افغانستان خواهد بود.
سوال اینجاست! اگرقرار پیش بینی های انجام شده یکی از این دو چهره مطرح بعد از انتخابات به حیث رئیس جمهور منتخب افغانستان معرفی شود با توجه به موضع گیری های که از هر دو جانب صورت گرفته است آیا نتیجه انتخابات برای دیگری پذیرفتنی خواهد بود؟ آیا کاندید دوم به این سادگی از روند مبارزات اتخاباتی اش کنار خواهد رفت؟ آیا ارگان و یا نهادی وجود دارد که ضمانت اجرائی نتیجه انتخابات را دارا بوده وتوانائی متقاعد ساختن هر دو جناح را بر پذیرفتن نتیجه انتخابات داشته باشد؟ آیا واقعآ اراده سیاسی جدی بخاطر انتقال قدرت سیاسی به شکل مسالمت آمیز وجود دارد؟ و سوال های دیگری از این دست...
بنده به این باور هستم که مردم افغانستان از برگزار شدن و برگزار نشدن انتخابات هراس نداشته و ندارند. هر آن ترس و بیم که است از پس منظر انتخابات است و از به کرسی ننشستن نتیجه نهایی انتخابات. جوابات سوالات فوق هم تا اندازه روشن است. نه نهاد قوی و بزگ ملی وجود دارد تا نتیجه انتخابات را ضمانت کند و نه کاندید بازنده به سادگی دست بردار از ادامه موضع گیری های خود خواهد بود. که این خود منجر به ایجاد بحران دیگری در فضای سیاسی افغانستان خواهد شد.
با توجه به شخصیت و کاریزمای که مارشال محمد قسیم فهیم در میان سران مجاهدین و در رده های بلند حکومت داشت یک چنین انتظاری از وی میرفت تا بتواند از فوران آتش خشم و کینه هر دو جناح بکاهد. چنانچه ما در انتخابات قبل شاهد بودیم ، انتخابات به دور دوم کشانیده شد و قرار بود دور دوم انتخابات میان آقای کرزی و داکتر عبدالله عبدالله برگزار شود. اما گفته میشود یکی از دلایل که داکتر عبدالله از دور دوم انتخابات کنار رفت همانا موجودیت مارشال فهیم در کنار آقای کرزی بوده است. از طرف دیگر جایگاه و نفوذ که مارشال فهیم منحیث فرمانده کل نیروهای مقاومت بعد ار احمدشاه مسعود داشت توانسته بود داکتر عبدالله و هم تیمی هایش را قناعت دهد تا از دامنه رقابت ها کنار روند . انتظار میرفت تا در چنین شرایط حساس مملکتی مارشال فهیم یک بار دیگر نقش تعیین کنند و رهبری کننده اش را بازی کند و نگذارد تا افغانستان یک بار دیگر دامنگیر این گونه کشمکش ها و گیرودار ها گردد. و تنها او میتوانست با جایگاه خاصی که میان حکومت و اپوزیسیون داشت این نقش سرنوشت ساز را بازی کند. او میتوانست در صورت پیروزی داکتر عبدالله حکومت را و در صورت پیروزی زلمی رسول اپوزیسیون را به نوع از انواع قناعت دهد تا کشور از یک بحران ناخواسته دیگر نجات یابد. اکنون که دیگر مارشال و نقش سرنوشت سازش وجود ندارد آینده انتخابات با حاله از ابهام گیرمانده است. محمد یونس قانونی منحیث جانشین مارشال فهیم در حکومت میتواند تا یک اندازه از اپوزیسیون نمایندگی کند اما به هیچ وجه نمیتواند نقش کلیدی مارشال را در میان ارگ نیشنان به این زودی ها بازی کند.

مطیع الله جاهد
8 حمل 1393 
 

نظرات   

 
0 #1 hadi 1393-01-09 19:04
با نام ویاد خدا :صد در صد داکتر عبد الله عبد الله پیروز انتخابات است وخواهند بود ولی مهم این است که ایا جهان غرب وامریکا کمک های اقتصادی ونظامی را برای پیشبرد حکومت تحت قیادت داکتر عبد الله عبد الله ادامه می دهد یانه ؟ مگر اینکه داکتر عبد الله خود را با برنامه های امریکا در منطقه هماهنگ کند وپروتوکل های مهم امنیتی را با امریکا وغرب امضا کند. وسلام هادی مهاجر ..
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید