سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار
نمایش از 19 ارديبهشت 1393
پرینت

از غمشریکیت تشکر ، اما من  " اوغان " نیستم !

یادداشتی از : درویش دریادلی .

همیشه ، وقتی یک خوشحالی و هیحان همگانی ( ملی ) برای مردم کشور ما رخ می نماید و مردم در یک حالت خلسه و شادی و مدهوشی ، همه با هم ، در خیابان ها می برآیند و شادی می کنند و یکدیگر را در آغوش می کشند ، مانند وقتیکه مسابقات فوتبال آسیا را یکی از پی دیگر بردند و .....  و یا وقتی که به کدام غم و ماتم بزرگ گرفتار می شوییم ، مردم همه تفاوت های شان را از یاد می برند و در غم یکدیگر شریک می گردند، مثل همین حالا که فاجعه و ماتم بزرگ ارگوی بدخشان را داریم  و  ......  عاشقان یخن کندۀ " اوغانیت " بر منارهای ابله گی خویش می برآیند و جار می زنند که : می بینید ، هیچ تفاوتی در میان ما نیست ، ما همه برادر هستیم ، از یک کشور هستیم ، همگی ما یک افغان هستیم ، بیایید تفرقه و چند دستگی را دور اندازیم ، یک دست و یک مشت شوییم و در هر حالت  همیشه یک " اوغان " بمانیم !این یک مریضی است که می آیند، در هر حالتی همه سودا و غم و اندیشه شان همین میباشد که مردم را " اوغان " بسازند و  " اوغان " بخوانند .

من برای این منادیان توهین و ذلت می گویم که برویید ، بیماری روانفرسای تان را درمان کنید. شریک بودن ما در شادی و غم ، هیچ ربطی به " اوغان " بودن ندارد.

ما بی اینکه "اوغان " شوییم ، می توانیم مثل هر انسان دیگر ، با همنوعان و همدیاران خویش در شادی و اندوه شریک باشیم. تحمیل کردن  این نام  " اوغان " یکی از عامل های اساسی تفرقه است در میان مردمان ساکن در کشور ما.

ما ، نه " اوغان " بودیم ، نه " اوغان " هستیم ، نه " اوغان " می شوییم . شما اگر میلیون بار به من " اوغان " بگویید ، من دو میلیون بار به شما می گویم که اوغان نیستم . نه در حالت خوشی اوغانم، نه در حالت ماتم.

برای شما بیماران روانی آیا هیچ امکان ندارد که ما را به همین چیزی که خود ما هستیم قبول کنید و هر وقت و ناوقت ما را به قوم خاص خودتان نسبت ندهید ؟

حالا ، وقتی که تو " اوغان " ( پشتون ) می آیی با من تاجیک غمشریکی می کنی، چه نیاز است که من هویت خودم را در پای تو  ذبع کنم ؟ چرا به خاطر غمشریکی که با من می کنی ، من " اوغان " شوم ؟

اگر من مثل تو بیمار شوم ، اگر من به تو بگویم که برادر ببین که ما در غم و شادی یکدیگر شریک هستیم ، همه اهل یک کشوریم ، بیایید همگی تان " تاجیک" شویید، تو چه پاسخی خواهی داشت ؟ تاجیک می شوی ؟

اگر یک هزاره مثل تو بیمار شود و عین گپ را برایت بزند ، تو هزاره می شوی ؟ اوزبک می شوی ؟ بلوچ می شوی ؟

تو فاشیست اوغان ، چه امتیاز ، چه کمال ، چه برتری ، از چه نگاه داری که همیشه از دیگران میخواهی که از تاجیک بودن و هزاره بودن و اوزبک بودن و بلوچ بودن خود بگذرند و بیایند هویت و نام و نشان ترا بالای خود بگذارند ؟! یکبار به خودت نگاه کن ، چه داری تو ؟!

پیش از هر چیز دیگر ، ما انسانیم . پس از آن هویت های مشخص خود را داریم . تو  اوغان ( پشتون ) هستی ، من تاجیکم . تو پشتون ( اوغان ) خودت را باش ، من تاجیک خودم هستم . نه تو کوشش کن  که مرا بی هویت بسازی و نام خودت را بر سرم بگذاری ، نه من میخواهم که تو اوغان جان قند و نبات بیایی و نام مرا بر سرت بگذاری و خود را تاجیک بخوانی. من و تو ، برای اینکه هموطن و همدیار و همزیست بهتر شوییم، باید این مشکل بحران هویت را از کشور خود دور سازیم . اوغان شدن و اوغان ساختن جبری مردم ، راه حل نیست. تا زمانیکه شما بر اوغان ساختن مردم اصرار و تاکید داشته باشید ، این تفرقه ها و از هم جدایی ها پایان نخواهد یافت.

بحران هویت در کشور ما وقتی حل می شود که شما نام قومی خود را برای خود تان نگهدارید و مردمان دیگر را از عذاب آن رها کنید. ما، پیش از آن که شما از پشت کوه های سلیمان به سر زمین ما هجوم آوریید ، اینجا بودیم ، از خود نام و نشان داشتیم . اوغان نبودیم . پس از این هم ، میخواهیم نام و نشان خود را داشته باشیم. اوغان نمی شوییم .

خواهش می کنم که هرچیز ، هر حادثه ، هر رویداد ، هر مساله را بهانه نسازید برای اوغان خواندن و اوغان ساختن ما . این شگرد ها و این نیرنگ ها و این باجگیری های عاطفی ، دیگر خریداری ندارند و کسی فریب تان را نمی خورد. تو اگر در غم من شریک شده ای ، می گویم که از غمشریکیت تشکر ، اما من اوغان نیستم !


نظرات   

 
+1 #1 پشتون 1393-02-26 13:35
من با تاجیک یا هزاره و.. مشکلی ندارم .
همه را از وطنم میدانم .اما از این که هر قومی برای زنده نگه داشتنش، دیگران را لگدمال میکند ناراحت میشوم.
مقالات و نوشته های شما برای تخریب یک نظام سیاسی نیست بلکه تخریب یک هویت از کشور خودتان است.اگر سالها از این مطالب ، شما یا یک پشتون متعصب بنویسد قطعا هویت هیچ یک نابود نمیشود.فقط این وسط اخرت خود را خراب کرده ایم .
هر چقدر شما پشتون را فاشیست بدانی ،نظر من را تغییر نمدهد که شما هم وطن من هستی و من شمارا برادر و همشهری خطاب میکنم.
اگر ما مردم عادی با هم یک صدا باشیم قطعا نه دولت نه بیگانگان نمیتوانند هویت مارا به خطر بیاندازند .
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید