سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 01 خرداد 1393
پرینت

سوگمندانه آگاهی یافتیم که امروز  آقای احمد ضیاء مسعود ، برادر شهید احمد شاه مسعود ( رح ) ، حمایت خویش را از اشرف غنی اجمد زی اعلام کرد. تا جایی که ما دریافته ایم ، اکثریت تاجیک های اوغانستان از این حرکت احمد ضیاء مسعود بسیار ناراحت هستند و آن را یک خود کشی سیاسی می دانند. در شبکه های اجتماعی ، اکثریت کاربران تاجیک احمد ضیاء مسعود را با بدترین واژه ها نفرین کرده اند. 

 

ما به مثابه یک نهاد رسانه ای تاجیکان ، این موضعگیری نادرست احمد ضیاء مسعود را محکوم می کنیم و خیلی متاسف هستیم که می بینیم یکی از برادران شهید بزرگ ملت ما ، شهید احمد شاه مسعود قهرمان ( رح ) در کنار یکی از بدترین و خطرناک ترین دشمنان تاجیکان و دشمنان سوگند خورده ای شهید احمد شاه مسعود ، می ایستد و بر خواست اکثریت مطلق مردم سلحشور پنجشیر و همه تاجیکان و راهیان راه شهید احمد شاه مسعود ( رح ) پا می گذارد.

رفتن احمد ضیاء مسعود با گروه اشرف غنی احمد زی ، هیچ تاثیر مهمی در تغییر وضعیت رای مردم نخواهد داشت . نه از رای داکتر عبدالله می کاهد ، نه رای اشرف غنی را می افزاید. چون احمد ضیاء مسعود از پنحشیر است و مردم پنجشیر در دور نخست انتخابات در حدود نود و هفت در صد به داکتر عبدالله رای دادند و حضور احمد ضیاء مسعود با گروه زلمی رسول، هیچ رای مهمی برای زلمی رسول نیاورد. حالا هم برای اشرف غنی نمی تواند رای بیاورد. مردم پنجشیر تنها برای داکتر عبدالله رای می دهند و بس. در مناطق دیگر ، آقای احمد ضیاء مسعود طرفداران زیاد ندارد . از این سبب ، رفتن احمد ضیاء مسعود با اشرف غنی احمدزی به معنی تقسیم شدن رای تاجیکان نمی باشد. در واقع از نگاه رای آوردن ، احمد ضیاء مسعود هیچ تاثیر جدی و چشمگیری بر وضعیت رای مردم ندارد. اما یگانه تاثیر منفی اش این است که خودش به عنوان یک شخصیت مطرح تاجیک خود را بدنام ساخت و در نظر مردم خورد و خمیر گشت . در همین حال ، اشرف غنی از این مساله می تواند برای خودش در زمینه های جنگ روانی و تبلیغات سود ببرد. به ویژه اینکه نبود تاجیکان در گروه انتخاباتی اشرف غنی ، به مثابه یک کمبود بزرگ و نشانه دشمنی اش با تاجیکان تلقی می شد . حالا اشرف غنی از حضور احمد ضیاء مسعود برای جبران آن کمبود بزرگ در تبلیغات خویش استفاده خواهد کرد.

احمد ضیاء مسعود، با این کار ، بزرگترین جفا را به خود کرده است. پیشنهاد ما به احمد ضیاء مسعود این بود که باید با گروه اصلاحات و همگرایی داکتر عبدالله بپیوندد، اگر به علت رنجشی که از داکتر عبدالله داشت نمی خواست این کار را کند ، بهترین کار برایش این بود که خود را کنار کشد و بی طرفی اختیار کند . رفتن با اشرف غنی ، به هیچ دلیل و به هیچ بهانه ، قابل توجیه نیست و بزرگترین ضربه به شخصیت و کارنامه سیاسی احمد ضیاء مسعود می باشد. دل ما به حال خود احمد ضیاء مسعود می سوزد که با یک اشتباه خودش را به ناحق نابود ساخت . این یک آزمون بزرگ برای احمد ضیاء مسعود بود که متاسفانه به شکل بسیار وحشتناک در این آزمون ناکام ماند .

البته این را هم باید گفت که این حرکت احمد ضیاء مسعود ، عوامل و انگیزه های دارد که پرداختن به آنها در این نبشته نمی گنجد . ما به این نظر هستیم که اشتباهات و بی توجهی های داکتر عبدالله و گروه همراهانش در بردن احمد ضیاء مسعود به سوی گروه اشرف غنی ، تاثیر اساسی داشته است. برخورد ایشان با احمد ضیاء مسعود ، برخورد درست و دوستانه و صادقانه نبود. پیشنهاد ما به گروه داکتر عبدالله این بود که به موقع اش باید به هر صورتی که میشد از آقای احمد ضیاء مسعود دلجویی می کردند و خواست هایش را پاسخ مثبت می دادند. اما این کار را نکردند .

این هم برای ما ، شگفتی آور است که گروه اصلاحات و همگرایی ، برای جلب افراد بسیار بی ارزش پشتون به سوی خود بسیار تلاش ها کردند و زحمت ها کشیدند ، اما در قسمت دلجویی از آقای احمد ضیاء مسعود و آوردنش به سوی خود  بسیار بی تفاوت و بی توجه بودند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید