سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 12 خرداد 1393
پرینت

پس از چشم براهی چندین هفته ای ، سر انجام آقای "سیاف" موقف خود را در پیوند با انتخابات دور دوم مشخص ساخت . آقای سیاف به گونه رسمی شامل هیچ یک از گروه های رقیب نشد و با پخش یک اعلامیه چنان موضعگیری کرد که هر دو جناح رقیب می توانند آن را به سود خود تعبیر و تفسیر کنند. در واقع " سیاف " به طرفداران خویش گفت که خود شان تشخیص دهند که کدام یک از نامزدان و گروه انتخاباتی شان مردمان خوب و وفاد دار به منافع ملی و جهاد  و اسلام می باشند و به همان کس رای بدهند.

 شکی نیست که شماری از هواداران سیاف ، به طرف داکتر عبدالله می روند ،  و شماری نیز به سوی اشرف غنی احمدزی خواهند رفت . به طور مثال معاون اتحاد اسلامی سیاف ، آقای احمد شاه احمدزی و تعدادی دیگر از بستگان نزدیک سیاف به گروه اشرف غنی رفته اند و به سود وی فعالیت می کنند و تعدادی هم از هواداران سیاف به گروه اصلاحات و همگرایی پیوسته اند.

داود کلکانی ، یکی از سخنگویان استاد سیاف ، به رسانه ها گفت که اعضای ستاد انتخاباتی سیاف به گروه اصلاحات و همگرایی می پیوندند ولی خود سیاف بخاطر مصالح ملی کشور شامل هیچ گروه انتخاباتی نمی شود . کلکانی روشن نساخت که این " مصالح ملی " چه است که آقای سیاف به خاطر آن نخواست شامل یکی از گروه های انتخاباتی شود؟

آقای سید عبدالرب رسول سیاف ، از نگاه تباری از عرب های است که در میان قبایل پشتونهای خروتی به سر برده اند و زبان مادری اش پشتو می باشد. بسیاری ها به اشتباه ، سیاف را  پشتون می خوانند ، در حالی که سیاف پشتون نیست و خود را عرب قریشی می داند. سیاف یکی از رهبران پرآوازه جنبش اسلامگرایی " اخوان المسلمین " اوغانستان بود و پس از آن که از زندان رژیم کمونیستی رهایی یافت، به پاکستان رفت و یکی از رهبران مهم مجاهدین در پشاور شد.  بعد از پیروزی مجاهدین ، به اوغانستان آمد و در دولت مجاهدین سهم گرفت و با هجوم طالبان به کابل ، سیاف نیز در صف مقاومت ضد طالبان قرار گرفت و تا آخر علیه طالبان مبارزه کرد. اکنون نیز سیاف یکی از کسانی است که موقف روشن در برابر طالبان دارد. به صورت عموم ، سیاف به حیث یک شخصیت مسلمان و مجاهد و یک دانشمند اسلامی شناخته می شود .

در این انتخابات ، سیاف خود را کاندید کرد و به حساب هشت درصد  رای که از مردم دریافت کرد، بعد از داکتر عبدالله و اشرف غنی و زلمی رسول، در ردیف چهارم قرار گرفت. حالا که در دور دوم استاد سیاف به هیچ یک از جناح های رقیب نپیوست ، دلیل اصلی این کارش چه می تواند باشد ؟

معلوم نیست که از روی کدام سنجش و به چه دلیلی ، استاد سیاف فکر می کند  که انتخابات دور دوم به بن بست می رسد . او به این خیال است که اوضاع تا چند هفته دیگر بحرانی می شود و امکان دارد که کشور به سوی نا امنی و ازهمپاشیده گی برود. به خیال او ، حالتی پیش می آید که به یک زعیم ملی ضرورت می شود. به یک شخصیت بی طرف و مافوق جناح بندی های کنونی ، به یک کسی که از طرف همه جناج های رقیب مورد احترام باشد نیاز خواهد شد . سیاف میخواهد در آن حالت ، به مثابه همان زغیم ملی و همان شخصیت مورد قبول و احترام همه جناح های رقیب ظاهر شود و لگام امور را به دست گیرد. از این سبب ، استاد سیاف در این لحظه از هیچ جناحی به صورت آشکار حمایت نکرد و در هیچ گروه انتخاباتی شامل نگشت.

اینکه این تصور از کجا و به چه دلیل در ذهن استاد سیاف پیدا شده است که وضع بحرانی می شود و در آینده نزدیک به نقش فراجناحی او نیاز خواهد بود ؟ چندان روشن نیست. شاید آقای سیاف چیزی های می داند که دیگران از آن خبر ندارند .

باید گفت که با وصف همه موضعگیری های تند لفظی ، آقای سیاف روابط خوبی با طالبان دارد و همچنان میانه اش با گلبدین حکمتیار و باند جنایتکارش نیز خوب است. همین طور ، مناسبات استاد سیاف با جمعیت اسلامی و دیگر تنظیم های جهادی بسیار خوب و نزدیک می باشد. به همین ترتیب، سیاف توانسته است که مناسبات خوب و حسنه با جناح اشرف غنی و کرزی و دیگران هم داشته باشد . در حقیقت ، سیاف خود را در موقعیتی قرار داده است که اگر اوضاع بحرانی شود و به راستی نیاز به یک شخصیت مورد قبول همه جناج های رقیب افتد ، وی شانس بسیاری برای احراز آن مقام خواهد داشت. دیده شود که سنجش و خیال آقای سیاف درست می برآید یا نه ؟

 

این هم متن اعلامیه که از جانب استاد سیاف پخش شده است و به دسترس ما قرار گرفت :

 اعلامیه مطبوعاتی:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله والصلاة والسلام علی سیدنا رسول الله و علی آله و صحبه و من بهدیه اهتدی... و بعد!

هموطنان عزیز و گرانقدر السلام علیکم و رحمة الله و برکاته !

من پس از مجالس متعددی که با دو تیم محترم انتخاباتی داشتم و بعد از مشوره های زیادی که با دوستان انجام دادم از طریق اصدار این بیان مختصر به تیم انتخاباتی تامین امنیت و حاکمیت قانون صلاحیت و مشوره دادم و مشوره ام به عموم هموطنانم نیز همین است که با رعایت همه اصول و ارزشهاییکه وحدت ملی و سلامت افغانستان واحد و یکپارچه در آن تضمین شده بتواند به مبارزات انتخاباتی شان دوام داده و با در نظر داشت تاریخ پر شکوه افغانستان و حیثیت جهادی و مبارزات اسلامی و آزادیخواهانه مردم مومن و مجاهد و با عزت ما از رأی خود استفاده کنند. البته کفایت کاری، تقوی، دیانت، سابقه نیک، ثبات و پایداری در برابر مشکلات را به حیث معیارهای اساسی در نظر داشته با تیمی به راه افتند که در نشیب و فراز زندگی و غم و شادی مردم خود با آنها یکجا بوده و در هیچ حالی هموطنان خود را تنها نگذارند.

در اینجا مناسب میدانم که از مردم عزیز و سربلند افغانستان بخواهم تا با اشتراک گسترده تر خود در دور دوم انتخابات یکبار دیگر شهامت و غیرت ملت خود را به نمایش گذاشته و به چشم دشمنان این سرزمین مجاهدین و شهدا خاک زده و پلان های شوم شان را خنثی نمایند.

و در عین زمان تقاضای اکید و مکرر من از هر دو تیم محترم و حامیان شان که همه مردم همین کشور سربلند استند اینست تا روحیه برادری و هموطنی را در اثنای کمپاین انتخاباتی مراعات نموده و از استعمال چنان کلمات و جملاتی خودداری نمایند که لطمه به شخصیت افراد و یا صدمه به وحدت ملی افغانستان میرساند و همچنان از مسئولین و دست اندر کاران پروسه انتخابات خواست برادرانه من همین است که شفافیت انتخابات را حفظ نموده و از هر نوع تقلب و دستبرد درین پروسه ملی جلوگیری به عمل آورند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید