سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط احمد بهزاد
اخبار
نمایش از 31 تیر 1393
پرینت

اردوگاه تداوم در هراس از افشای تقلب
نبشته از : احمد بهزاد ( وکیل پارلمان و عضو  مهم اصلاحات و همگرایی )
جریان تفتیش و بازرسی محلات رأیدهی ولایت کابل در چند روز اخیر و برملا شدن تقلب های آشکار در ده ها صندوق ، رهبران تیم تداوم را نگران ساخته است . به اساس گزارش تیم های نظارتی ستاد اصلاحات و همگرایی این میزان از تقلب به نفع دکتر اشرف غنی احمدزی در بعضی از نواحی و حومه پایتخت برای بسیاری از ناظران ملی و بین المللی حیرت آور بوده است .

این تقلب ها عمدتا در مناطق شرق کابل صورت گرفته است . موارد تقلب بیشتر شامل بسته بندی آراء دکتر عبدالله به نام آقای اشرف غنی ، تفاوت چشمگیر میان برگه های داخل صندوق با ارقام درج شده در ریزلشیت ، تیک مارک های مشابه و ... می شود .
روز شنبه ناظران تیم تداوم با ترک محل تفتیش آراء نارضایتی خود را از روند بازرسی اعلام کردند ؛ که با عدم استقبال ناظرین بین المللی از این گونه اقدامات ، روز بعد وادار به بازگشت شدند .
از سوی دیگر با رسیدن صندوق های برخی ولایات ناآرام به کابل ، میان آراء به ثبت رسیده از این ولایات در دیتابیس کمیسیون انتخابات با صندوق های رأی آن تناسبی وجود ندارد . این امر نشاندهنده این واقعیت است که حداقل یک ملیون رأی به ثبت رسیده فاقد صندوق است . در همین حال بعضی منابع وابسته به اردوگاه تداومگرایان شایعه مفقود شدن یک میلیون رأی آقای احمدزی را پخش ساخته اند . زمزمه های از این دست بیانگر اضطراب و دلهره تداومگرایان از ریزلشیت های بی صندوق است .
در روزهای گذشته گزارشهای زیادی از همنوایی کارمندان کمیسیون نام نهاد انتخابات با ناظران و فعالان تیم تداوم و همچنان ترکیب نسبتا یکدست این کارمندان ، به ستاد اصلاحات و همگرایی رسیده است . ستاد اصلاحات به طور رسمی از کمیسیون انتخابات خواسته است تا معلومات کامل و دقیقی از تمامی کارمندان و دست اندرکاران این کمیسیون که در روند تفتیش نقش و فعالیت دارند را به شکل کتبی در اختیار این ستاد قرار دهد . بدیهی است که در این رابطه اقدامات لازم صورت خواهد گرفت .
هراس تداوم گرایان از افشای تقلب های گسترده ای که به نفع این تیم در انتخابات صورت گرفته است و ابطال اوراق جعلی ، سبب اتخاذ مواضع بعضا مضحک توسط سخنگویان این تیم در رسانه ها شده است . اعضای این تیم تلاش دارند تا مفهوم تفتیش را به بازشماری آراء تخفیف دهند ؛ درحالی که بر اساس توافقات رهبری هر دو تیم با پادرمیانی دوستان بین المللی افغانستان ، قرار است تمامی اوراق موجود در صندوق ها بر اساس معیارهای بین المللی تقلب زدایی تفتیش گردد . این معیارها در چک لیست در 16 مورد فهرست شده است .
تیم تداوم پس از تن دادن ناگزیر به تفتیش 100% آراء بر اساس معیارهای بین المللی و درج موارد 16 گانه در چک لیست تفتیش ، تلاش وسیعی را به منظور طراحی لایحه رسیدگی به چک لیست ها مطابق میل خود براه انداخته است که تا کنون مذاکرات مفصل میان نمایندگان دو ستاد ، کمیسیون انتخابات و ملل متحد در این رابطه به نتیجه ای نیانجامیده است . یکی از موضوعات مهم در این رابطه عدم موجودیت فهرست رأیدهندگان هر صندوق و تأثیر آن بر بطلان یا صحت آراء موجود در آن صندوق می باشد . تداوم گرایان می گویند موجود نبودن اطلاعات مربوط به رأیدهندگان نباید منجر به ابطال صندوق گردد ؛ درحالیکه یکی از دلایل و شواهد تفکیک آراء پاک از اوراق جعلی موجودیت همین فهرست است . پاره ای از گزارشها حاکی است که در برخی از همین فهرست ها ، شماره های کارت های رأی دهی به اصطلاح رأیدهندگان بطور مسلسل درج شده است ( مثلا از شماره 100000 الی 100600 ) که عملا تصادفی از این دست تنها می تواند از توانایی های امرخیلی باشد!.
تیم تخنیکی ستاد اصلاحات و همگرایی به رهبری جناب فضل احمد معنوی که مذاکرات در رابطه با تدوین لایحه را پیش می برد اعلام کرده است تنظیم لایحه مخدوش ، مغایر با معیارهای پذیرفته شده تقلب زدایی است و به هیچ عنوان مورد قبول ستاد اصلاحات قرار نخواهد گرفت .
از سوی دیگر کمیسیون نام نهاد انتخابات تا کنون از پذیرش نماینده و ناظر ستاد اصلاحات در دارالانشای آن کمیسیون که از جمله توافقات مذاکرات با حضور وزیر امور خارجه امریکا بوده است ، خودداری کرده است . تیم اصلاحات جناب آقای وحید عمر را به حیث نماینده و ناظر خود در دبیرخانه کمیسیون معرفی کرده است . بر اساس توافقات فوق الذکر تمامی اجراآت دبیرخانه کمیسیون باید زیر نظر ناظرین دو ستاد انتخاباتی صورت گیرد . گفته می شود تیم تداوم علاقه ای به نظارت بر اجراآت دارالانشای کمیسیون ندارد و بر اساس گزارشهای واصله عمدتا مواضع و اقدامات خود را در مشورت با آقای ضیاءالحق امرخیل رییس پیشین دارالانشای کمیسیون اتخاذ می کند . یکی از مشوره های اکید امرخیل نپذیرفتن لزوم موجودیت فهرست رأیدهندگان هر صندوق بوده است . این موضوع سبب شده است که عملا کار تدوین لایحه با اخلال مواجه گردد .
تلاش تداومگرایان برای مختل ساختن روند تفتیش آراء اگر مهار نگردد می تواند منجر به خیزش دوباره جنبش مردمی ضد تقلب گردد . لازم است تا پیش از رسیدگی به صندوق های مربوط به ولایات ناآرام ( کانون های اصلی تقلب و مهندسی کردن انتخابات ) کار تنظیم لایحه رسیدگی به چک لیست ها نهایی گردد ؛ در غیر این صورت باید منتظر بهانه تراشی های بیشتر تداومگرایان بود .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید