سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

Error in function redimToSize: The image could not be resized because the size given is larger than the original image.

Error in function saveImage: There is no processed image to save.

سیاسی

نوشته شده توسط محمد منصوریان
اخبار
نمایش از 12 مرداد 1393
پرینت

سناریوی تفتیش آراء؛ بحران زایی؟ یا بحران زدایی؟

نبشته از : محمد منصوریان
متاسفانه و با وجود همه تلاش ها و دادخواهی ها، روند تقلب همچنان ادامه دارد و حلقاتی به شدت تلاش دارند تا مانع رسیدن مردم افغانستان به حقوق حقه ی شان شوند.


تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری جلالتمئاب محترم داکتر عبدالله عبدالله که از همان شروع مبارزات انتخاباتی با استقبال گرم و حمایت پُرشور مردم افغانستان در سراسر کشور رو به رو و اکثریت مطلق آراء نیز به نفع ایشان به صندوق ها ریخته شد، مدت ها است که درگیر دفاع از آراء و اراده مردم افغانستان با حلقاتی است که تحت هیچ شرایطی حاضر به ندامت از خیانت و تسلیم شدن به خواست مردم افغانستان نیستند.
به دنبال میانجیری گری جان کری وزیر خارجه امریکا که اندک روزنه ای را برای پایان بحران خود ساخته حلقات انحصار طلب و تمامیت خواه ایجاد کرده بود، با عدم تعهد تیم تداوم و تحول و حامیان داخلی و خارجی این تیم برای تفتیش واقعی صندوق های رای دهی و خودداری از ابطال آرای گوسفندی، یکبار دیگر به یأس و ناامیدی بدل گردید.
این درحالیست که تیم اصلاحات و همگرایی با صبر و شکیبایی تمام، به مبارزات خود در دفاع از مردم افغانستان ادامه داده و فهرستی را تسلیم نماینده سازمان ملل در افغانستان کرده است که در صورت تطبیق آن، این گره کور باز شده و انتظار مردم به پایان خواهد رسید.
آنچه در ذیل می خوانید همانی است که توسط تیم فرزندان صدیق کشور تدوین و بر تطبیق آن تاکید شده است زیرا فقط همین گزینه می تواند مردم افغانستان را برای ایجاد اداره ی کمک کند که از خود شان باشد و برای خود شان.

1- در صورتى كه فهرست راى‌دهندگان موجود نباشد يا سفيد باشد يا ده عدد شماره كارت راى‌دهى در فهرست مسلسل باشد و درعين حال ٩٠ درصد آرا به سود يك نامزد استفاده شده باشد، صندق بايد از روند محاسبه خارج و بى اعتبار شود.
٢-در صورتى كه راى ريخته شده در صندوق در يك محل به تناسب دور اول بيشتر از ١٠٠ درصد باشد، و بيشتر از ٩٠ درصد آرا به سود يك نامزد باشد و يكى از موارد چك‌ليست نيز در آن ديده شود، صندوق بايد از روند محاسبه خارج و بى اعتبار شود.
٣- در صورتى كه مجموع آراى يك صندوق٦٠٠ راى يا بيشتر از آن باشد و يكى از موارد چك ليست نيز در آن ديده شود، صندوق بايد از روند محاسبه خارج و بى اعتبار شود.
٤- در صورتى كه آراى محلات خيالى شامل سيستم شده باشد و صندوق عملا وجود نداشته باشد، آراى حساب شده بايد از روند محاسبه خارج و بى اعتبار شود.
٥- مفقودى صندوق ها قابل توجيه نيست و آراى آنها در محاسبه نبايد شامل شود.
بدون هیچ تردیدی می توان گفت که این خواسته ها ، برخواسته از نیت نیک و قلب های سلیمی نشات گرفته است که جز خیر مردم افغانستان و منافع ملی کشور چیزی دیگر را در بر نمی گیرد.
آری اگر قرار باشد که به این بحران خود ساخته خاتمه داده شود،یگانه گزینه همین است که به صورت شفاف و روشن به تقلب های میلیونی رسیدگی و معیار رای مردم افغانستان باشد و در غیر آن، نه تنها ریشه های دموکراسی در افغانستان خشکیده خواهد شد که راه برای استبداد گشوده شده و زمینه برای بحرانی به مراتب خطرناکتر دیگر باز خواهد شد و یقینا که در آن صورت مردم افغانستان ساکت نخواهند ماند و تسلیم تزویر و تقلب نخواهند شد و از عزت خود همانگونه دفاع خواهند کرد که پیش از این نموده و به همگان ثابت ساخته اند که حاضر اند در دفاع از ارزش های والای خویش به استقبال هر خطری بروند و هر دشمنی را به زانو در آورند.
این درحالیست که مسوولان کمیسیون انتخابات و تیم تداوم و تحول اشرف غنی احمد زی یکصدا خواستار دوام تفتیش نمایشی آراء شده اند، زیرا خود می دانند که اگر تفتیش آنگونه که بایست انجام گیرد ، آخرین پس مانده های آبروی شان نیز خواهد رفت و آنان می مانند و لکه سیاه حک شده بر جبین شان.
اما پرسشی که ایجاد می شود این است ؛ چه چیزی باعث شده که علی الرغم دانستن این مساله که میلیون ها رای توسط افراد ، نهاد ها و حلقات مشخص و شناخته شده ای صورت گرفته، همچنان تلاش هایی در راستای ابطال این آراء و شفاف ساختن پروسه ادامه دارد که در صورت ادامه این وضعیت، نه آبرویی برای جامعه جهانی می ماند و نه هم برای کسانی که خود را وکیل مدافع دموکراسی در جهان می دانند.
راستی اینان چرا از واقعیت فرار می کنند و اراده مردم را به تمسخر می گیرند؟ اگر ایالات متحده امریکا و در مجموع جامعه جهانی خواستار ایجاد ثبات در افغانستان و کمک به مردم این کشور هستند، چرا به مردم پشت مردم می کنند و نمی گذارند برای یکبار هم که شده مردم افغانستان خود شان، آینده شان را رقم بزنند و سرنوشت شان را تعیین بکنند؟
بنابرین به صراحت می توان گفت که پس از گذشت سیزده سال از حضور جامعه جهانی در افغانستان، گاه آن رسیده است که همگان ثابت سازند که حرمت گذاشتن به انسان ها و ارج نهادن به ابتدایی ترین حقوق آنان، کمترین کاری است که می توانند انجام دهند تا از یکجانب افغانستانی مستقل و آباد را پشت سر خود بگذارند و از سویی نیز دولتی را که لکه های فساد و مواد مخدر و ناامنی و فقر را از دامن خود زدوده و در همکاری با جامعه جهانی خودکفا گردیده و در ردیف کشورهایی قرار گیرد که دست هایش را برای کمک نمودن به دیگران دراز کند؛ نه برای کمک خواستن!
محمد منصوریان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید