سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط پایگاه تاجیکان
اخبار
نمایش از 25 مرداد 1393
پرینت

یا میمیریم ، یا حق خود را می گیریم !
نبشته از : دبیران پایگاه " تاجیکان "
کشور ما در یک لحظه بسیار حساس تاریخی قرار دارد. بحرانی که توسط فاشیست های تقلبکار به وجود آمده است فرجام  آسان نخواهد داشت. کسانی که تقلب کردند و میخواهند از راه خیانت و غداری به قدرت برسند، به هیچ چیزی دیگر جز ریاست جمهوری مطلقه ی قومی خود شان قانع نمی باشند. هر چند که به ظاهر تلاش های جریان دارد که از عمیق تر شدن بحران جلوگیری شود و یک راه حل بهتر برای رفع تنش ها گشوده شود ، اما در واقع تقلبکاران بر شدت فعالیت ها و تجاوز ها و زورگویی و قلدری خود افروده اند و بحران را ژرف تر و غیر قابل مهار می سازند.


در این چند روزی که وزیر خارجه امریکا آمد و طرح دولت وحدت ملی در میان افتاد و و توافقنامه امضاء شد و نشست هایی میان نامزدان صورت گرفت، هیچ تغییری بنیادی در روال کارهای اساسی به وجود نیامد. اشرف غنی و باندش به روی همان دیدگاه ها و خواست های همیشگی خود پافشاری دارند و به هیچ وجه از  کرسی ریاست جمهوری که به تقلب و زورگویی میخواهند به دست آوردند، نمی گذرند. حوادث روزهای پسین به خوبی نشان می دهند که مثلث خیانت و تقلب حاضر به هیچگونه عقب نشینی نمی باشند و حرف هیچکسی را هم نمی شنوند و نمی پذیرند.

در این روز ها امید می رفت که روند تفتیش آراء در کمیسیون انتخابات به خوبی پیش برود و زمینه برای تفکیک رای پاک از ناپاک فراهم گردد، برعکس می بینیم که مثلث تقلب و خیانت در داخل کمیسیون ها از لجاجت و سر تمبگی و خشونت کار می گیرند . مشکل تراشی ، لت و کوب خبرنگاران ، تجاوز به اعضای گروه تفتیش اصلاحات و همگرایی و دیگر موارد تخلف و قانون شکنی ، کار هر ساعت و هر روز شان می باشد. از جانب دیگر ، بازوی مسلح مثلث تقلب ، طالبان و حزب گلبدین و دیگر گروه های مسلح ضد مردمی ، به فعالیت های تخریبکارانه و آدمکشی های خود برای ایجاد ترس و خوف و هرج و مرج ، شدت بخشیده اند. به نظر می رسد که فاشیست های تقلبکار در حال اجرای یک نقشه بسیار بزرگ برای زدن حریف و گرفتن قدرت می باشند.

برای مردم ما ، برای مردمی که به پای صندوق های رای رفتند و با قبول هر خطری در شهر و دهات کشور خواستند به سوی مردمسالاری بروند و رییس جمهور را مطابق خواست خود انتخاب کنند، مردمی که با حضور میلیونی خود نشان دادند که خواهان دموکراسی هستند و میخواهند از راه های صلح آمیز و مدنی در سرنوشت کشور سهم داشته باشند، برای این مردم که اکثریت مطلق شان به داکتر عبدالله رای دادند ، دیگر هیچ راه و چاره ای نمانده است غیر از اینکه کمر خود را ببندند و برای دفاع از رای مشروع خود به نبرد سرنوشت ساز و تاریخی با تقلبکاران بی آزرم به میدان آیند.

این روشن است که در این انتخابات افزون به اکثریت مطلق تاجیک ها و هزاره ها ، شمار چشمگیر پشتون و اوزبک نیز به داکتر عبدالله و اصلاحات و همگرایی رای داده اند . در گام نخست ملت تاجیک و همراه با آن مردم هزاره ستون فقرات این جریان بزرگ عدالتخواهی را می سازند که همه دستآورد های احتمالی به همبستگی و استقامت و استواری همین دو قوم بزرگ و همرایی همه کسانی که از اقوام دیگر هم به داکتر عبدالله رای داده اند ، پیوند دارد . اگر تاجیک ها و هزاره ها و دیگرانی که خواهان برقراری عدالت هستند ، باهم و درکنار هم بایستند و داخل کارزار با تقلبکاران شوند، دیگر هیچ کسی و هیچ نیروی نیست که در برابر شان بتواند تاب بیاورد.

تا چند هفته دیگر ، وضع بیشتر از پیش بحرانی و خراب خواهد شد. اگر به راستی اراده مقاومت و ایستاده گی و گرفتن حق خود را داریم ، باید تمام امکانات و نیروهای خود را منسجم تر و آماده تر سازیم .

از استاد عطا محمد نور والی مقتدر بلخ که در این مقطع تاریخی می تواند نقش بزرگ و فراموش ناشدنی را ایفا کند ، توقع داریم که در قسمت بسیج مردم و آماده ساختن ملت برای گرفتن حق مشروع شان ، خیلی هوشمندانه و مدبرانه و دور اندیشانه حرکت کند و نگذارد که تسلیم طلبان همه آررو های پاک مردم را به خاطر منافع شخصی خود به خاک سیاه برابر کنند. روشن و صادقانه می گوییم که در شرایط کنونی مردم ما بیشتر از هر کسی دیگر به جنرال بزرگ استاد عطا محمد نور و دیگر مجاهدان و مبارزان تسلیم ناپذیر چشم امید دارند .

جنبش ضد تقلب ، در این مرحله حساس ، نقش بسیار تاریخی به عهده دارد که باید در انجامش هیچ سهل انگاری و کوتاهی نکند.جوانان بی هراس جنبش ضد تقلب باید خود بیشتر از پیش منسجم سازند و ابتکار عمل را در بخش مبارزات مدنی و اعتراضات خیابانی در دست داشته باشند.

توهم و خوشباوری را باید دور اندازیم . حقیقت همین است که مثلث تقلب و خیانت و خود فروشی، کشور را به سوی یک بحران بزرگ رهنمون گشت و این بحران بسیار ممکن است که به یک  رویارویی سخت و خونین مردم ما با دشمنان آزادی و مردم سالاری بیانجامد.

شاعر می گوید که :

در کف مردانگی شمشیر می باید گرفت

حق خود را از دهان شیر می باید گرفت

جای شرم و ننگ است اگر ما نتوانیم حق خود را از دهان " روباه " بگیریم . اشرف غنی و حامد کرزی و دیگر همپالکی ها و همدستان شان ، در برابر اراده و نیروی ایمان مردم عدالتخواه ما چیزی جز خس و خاشاک نیستند. کسی که از غنی و کرزی و یون و لالی می ترسد، دلش باید دل ِ  موش باشد نه دل یک انسان عدالتخواه و مبارز .

بیایید همه باهم ، با یک صدا بگوییم که :

یا میمیریم ، یا حق خود را می گیریم !

مرگ بر فاشیزم اوغانی!

زنده باد عدالت و آزادی !

با حرمت فراوان

پایگاه تاجیکان

روز شنبه ،   25 اسد 1393 ، 16 ماه اگوست ، سال 2014


 

نظرات   

 
0 #1 صیام نایاب 1393-05-25 09:57
ما در هر شرایطی برای بدست آوردن حق خود از هیچ گونه تلاش مشروع دریغ نمی کنیم...
بازگو کردن
 
 
0 #2 محمد عارف 1393-05-25 18:27
من یک هزاره استم. با کسی دشمنی ندارم. مخالف کدام قوم هم نیستم. مگرم مخالف انحصار و زورگویی و وحشی گری استم. به همی خاطر به داکتر صاحب عبدالله رای دادم. باور دارم که اگر در مقابل زورگویی استاد نشویم روز ما بد می شود. این اشرف غنی ادم بسیار خطرناک است. بسیار قوم پرست است. به خدا اگر به قدرت برسد تاجیک و هزاره و ازبک را به کاسه سر اب می دهد. از تاریخ عبرت بگیریم. حبیب الله کلکانی پیمان کرد به دار زده شد. عبدالعلی مزاری پیمان کرد سوراخ سوراخ شد. اتحاد شمال از دست خود کرزی را ریس جمهور ساخت حالا از شانه خود پایین نمی تواند. اشرف غنی هزار دفعه از ملاعمر خطرناک تر است. او کی است؟ یک بحران جدی بخیزد می گریزد می رود به خارج. همه چیز از دست سادگی و لودگی و ترسویی خود ما است. ارتش از ما. پولیس از ما. زور از ما. قربانی از ما. رای از ما. باز هم ما حق می خواهیم. به خدا اگر با زبان زور با اینها گپ بزنیم ان وقت امریکایی هم با ما مذاکره می کند. کرزی و غنی هم پیش پای ما مزدوری می کند. اگر ما غرور و همت نداشته باشیم نوش جان شان.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید