سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط استاد عطا محمد نور
اخبار
نمایش از 10 شهریور 1393
پرینت

پیام استاد عطا محمد نور والی بلخ
هموطنان عزیز، مردم آزاده و سربلند افغانستان !
اجازه دهید یکبار دیگر در این مقطع حساس تاریخی از روحیه حق طلبی و پایداری شما برای اثبات حقانیت ارادة تان، صمیمانه سپاس گزاری نمایم.
همدیاران گرامی !


با آنکه انتخابات به عنوان نماد دموکراسی و مردم سالاری پنداشته می شود، اما در کشور ما در نتیجه فساد و خیانت دسته های معین و شماری از کارمندان ارشد و رهبری کمیسیون به اصطلاح مستقل انتخابات، برای بار سوم، این روند ارزش و اعتبار خود را کاملاً از دست داده است. باوجود تعهدات جامعه بین المللی، مبنی بر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، مردم عزیز ما در دو دور با تحمل تمامی مشکلات و مصایب، پای صندوق های رأی رفتند و ارادة خود را به تمثیل گرفتند، اما کمیسیون انتخابات، نه تنها ارادة مردم را به تمسخر گرفت که با سرنوشت سیاسی آنان نیز بازی نمود.
با توجه به همة فراز و نشیب ها، تخطی ها، تقلب های مشهود و سازمان یافته و خیانت ملی که در این روند موجود بود، تیم اصلاحات و هم گرایی، روند را ترک و تصمیم بر آن شد که این تیم به عنوان برنده دور اول و دوم انتخابات، حکومت مشروع خود را اعلام نماید، اما این تیم بنا به درخواست جامعه جهانی به عنوان دوستان و کمک کننده گان مردم افغانستان، ارج گزاری به منافع علیای کشور، برون رفت از بن بست انتخابات، جلوگیری از بحرانی شدن بیشتر اوضاع کشور و ده ها موارد دیگر، درخواست هوا دارانش برای اعلام حکومت را به تأخیر انداخت و پس از مذاکرات و دریافت اعتماد از سوی جامعه جهانی مبنی بر تأمین شفافیت در روند، به پروسه تخنیکی و سیاسی پیوست و توافق نامة تشکیل حکومت وحدت ملی را امضاء نمود. دیده شد که نه دوستان بین المللی و نه نهاد های داخلی، نه تیم تحول و تداوم و نه هم حکومت افغانستان به عنوان طراح تقلبات سازمان یافته، در این روند از صداقت و باورمندی به دموکراسی و برون رفت از وضعیت موجود برخوردار نیستند و تنها تکیه شان بر مشروعیت بخشیدن تقلب و احراز قدرت نامشروع است.
در همین حال با آنکه موارد متعدد و بی شمار تقلب های مشهود، شامل موجودیت صندوق هایی که تعداد برگه های آن به مراتب کمتر از ارقام ثبت شده در فورم نتایج (ریزلت شیت) و دیتابیس است، صندوق های پر شده به نفع یک نامزد، از محلاتی که ساحات خیالی پنداشته می شوند، صندوق های پر به نفع نامزد مشخص از محلاتی که قبلاً عدم تأمین امنیت آن از سوی نهاد های امنیتی، اعلام شده بود، بدست آمدن هزاران فورم نتایج (ریزلت شیت) که توسط یک نفر و با یک قلم به نفع یک نامزد، ثبت و خانه پری شده است، موجودیت برگه های رأی دهی با نشانی شد (تک مارک) های مشابه به نفع یک نامزد، موجودیت صندوق های پر شده به نفع یک نامزد که لیست رأی دهنده گان آن قطعاً وجود ندارد، موجودیت جدول های خیالی به نفع یک نامزد که ارقام آن در دیتابیس وجود ندارد و موارد مشابه دیگر، ثابت شده است، ناظران بین المللی از کنار آنها با چشمان باز عبور می کنند و پاسخ شان، سکوت است و بس.
کمیسیون انتخابات به عنوان متهم به تقلب کاری در انتخابات، عامل تفتیش آراء گماشته شد که این امر مبین آنست که دزد را داور بر گزینیم. در چنین حالت کدام متهم حاضر می شود که در اثبات جرم خود کمک کند؟ بی تردید که اعتماد به این کمیسیون، بار بار حتی در موجودیت نهاد های بین المللی، خدشه دار و ازبین رفته است.
حالا با توجه به آنچه تذکر رفت و در کنار اینکه ما خود را ملزم به دفاع از آرای پاک مردم افغانستان می دانیم، چه آرای پاکی که به نفع جلالتمأب داکتر عبدالله عبدالله بکار رفته و یا به نفع تیم رقیب او، برای پاسداری و تحقق این حق مشروع در سایه دموکراسی، حقوق و وجایب مدنی و با توجه به منافع علیای کشور، با حمایت از مواضع حق طلبانه ی تیم اصلاحات و هم گرایی، به اقداماتی متوصل می شویم که بتوانیم حقوق مردم سربلند افغانستان را حصول نماییم.
در اینجا از عموم مردم افغانستان، از همه ی آنانی که به پایدار شدن دموکراسی، تأمین عدالت و توسعه مردم سالاری باور دارند، از شخصیت ها و جریان های سیاسی کشور، از اشخاص با نفوذ و معزز، از علمای گرامی و ارجمند، از خواهران گرامی، از جوانان پرشور، از اعضای جنبش ضد تقلب و سر انجام از همه ی آنانی که با ما هم باور و هم راه هستند، می خواهیم که از همین حالا تمامی تدابیر و اقدامات مقتضی را برای راه اندازی حرکت های سبز و نارنجی که قبلاً نیز از عملی شدن آگاهی داده بودیم، روی دست گیرند.
لازم به ذکر است که هرگونه عواقب این حرکت ها باوجود آگاهی های قبلی و با توجه به دست کم گرفتن آن از سوی مراجع ملی و بین المللی به دوش آنانی خواهد بود که روند انتخابات را با تقلب های سازمان یافته به تمسخر گرفتند و یا هم برای مشروعیت بخشیدن تقلب، تلاش ورزیدند.
به پیش به سوی پیروزی حق بر باطل !
ستر جنرال عطا محمد نور رییس عمومی شورای اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان

نظرات   

 
0 #1 masoud 1393-06-11 10:44
صراحت کلام این استاد بزرگوار و شجاعت ایشان مثال زدنی است
اگر والی ها و مردم در مقابل ظلم و سیاست بازی ها و فریبهای دوصد و سیصد ساله این مکاران قوم سالار پشتون ایستادگی نکنند ، نه از دموکراسی و نه از سازندگی خبری نخواهد بود. مانند 280سال اخیر بدبخت ترین کشور جهان بوده ایم و خواهیم ماند. باید ایستاد و حق خود را بگیریم و اگر دموکراسی از افغانستان رخت بر ببندد همواره این اوضاع ادامه خواهد داشت ، "مرگ یک بار و شیون یک بار. " ، چند سال دیگر که آمریکاییها نیستند لابد انتخابات نمایشی تر و تقلبی تر خواهد بود ، پس باید مانند آزادگانی همچون احمد شاه مسعود بزرگ حق خودمان را خودمان بگیریم
حق گرفته میشه ، نه داده
جنگ جنگ تا پیروزی ، مصلحت گرایی پدر افغانستان را در آورده است
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید