سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط مهران موحد
اخبار
نمایش از 04 مهر 1393
پرینت

درنگی بر سخنان عبداللطیف پدرام

یادداشت از : مهران موحد .

1- پرسش آقای عبداللطیف پدرام دائر بر این‌که سهم تاجیک‌ها در ساختار سیاسی «حکومت وحدت ملی» کجاست، پرسش به‌جایی‌است. می‌دانیم که افغانستان، کشور اقلیت‌هاست و از نظر قومیتی از تنوع چشم‌گیری برخوردار است. سیاست‌های دولت‌های حاکم در افغانستان در دورۀ معاصر نتوانسته به خوبی مطالبات قومی را پاسخ دهد.

 

آن‌هایی که می‌خواهند از سهم تاجیکان- یا هر قوم دیگری- در قدرت سیاسی سخن بزنند در واقع می‌خواهند روی این نکته تأکید کنند که باید میان افراد این آب و خاک از نظر قانونی برابری باشد و همۀ افراد- قطع نظر از پیوندهای قومی‌شان- بتوانند به سطوح بالای مدیریتی در کشور برسند. احساس محرومیت، لاجرم گرایش‌های قومی را تشدید می‌کند و افغانستان را به بحران می‌کشاند. اگر دولت‌ها در افغانستان سر عقل بیایند و مطالبات قومی را پاسخ بدهند بی‌گمان، افغانستان، گامی بلند به سوی به دست آوردن «هویت ملی» خواهد گذاشت. می‌خواهم بگویم، مطالبات قومی به هیچ صورت در تعارض با هویت ملی قرار ندارد. آنانی که پدرام را از بهر سخن زدنش از «سهم تاجیکان در قدرت سیاسی» سرزنش می‌کنند، بی‌گمان، انگیزه‌های دیگری دارند و با به کارگیری منطق و استدلال و محاجه نمی‌توان آن‌ها را مجاب کرد چرا که آن‌ها پیرو دلیل نیستند، مقهور «علت» اند.
2- اما این‌که آقای پدرام داکتر عبدالله را پشتون می‌داند و متعلق به تاجیک‌ها نمی‌داند، کار درستی نمی‌کند. به نظر می‌رسد که پدرام، تعریف بیولوژیکی از «هویت تاجیک» دارد. این در حالی‌است که هویت قومی را بر مبنای سنجه‌های بیولوژیکی تعریف کردن، کار سختی‌است چرا که به دلیل جنگ‌ها و مهاجرت‌ها و ازدواج‌های بین‌الاقوامی، سخن زدن از هویت و خون خالص تاجیکی، چندان وجهی ندارد. مگر این‌که بیاییم همانند هیتلر، از نژاد، ایدئولوژی سیاسی بسازیم و با توسل به آن، دشمن‌تراشی کنیم و برای خود هویتی دروغین دست و پا کنیم و به مصاف دشمنان پرشمار برویم. خواه با رویکرد سیاسی عبدالله عبدالله موافق باشیم خواه مخالف، آن‌چه بدیهی و روشن‌است این‌است که آقای عبدالله، پشتونی‌است که تاجیکیزه یا پنجشیریزه شده. یگانه دلیل عمده‌ای که باعث شد عبدالله به سکوی قدرت سیاسی دست نیابد تاجیک بودنش بود. در این نکته بیشتر مردم افغانستان تردیدی ندارند. عبدالله به زبان فارسی حرف می‌زند، در میان فارسی‌زبانان زندگی می‌کند، سال‌ها در کنار مسعود فعالیت کرده، تلاش می‌کند تا حدی که می‌تواند جلو تمامیت‌خواهان بایستد، و در انتخابات اخیر، به نام تاجیک‌ها و «جمعیت اسلامی افغانستان» در کارزارهای انتخاباتی شرکت ورزید. می‌توان گفت، در هیچ دوره‌ای از تاریخ افغانستان، تاجیک‌ها تا این حد در تصمیم‌گیری‌های سیاسی، دخیل نبوده اند. عبدالله عبدالله یکی از کسانی‌است که در حال حاضر توانسته تاجیک‌ها را در عرصۀ سیاست افغانستان، این‌همه خبرساز و مهم بسازد. چرا ما باید با تحلیل‌های غلط خود، مردم را مأیوس بسازیم. درست است که وضعیت کنونی، وضعیت ایده‌آل نیست، اما این‌طور هم نیست که تاجیکان به کلی از صحنۀ سیاست، غائب باشند. تاجیک‌ها یکی از دو بازیگر عمده در میدان سیاست افغانستان اند.

اشاره : این یادداشتی را که خواندید در برگه رخنامه آقای موحد به نشر رسیده است و یک یادداشت رخنامه ای می باشد که برای نشر در رسانه های همگانی نوشته نشده است . اما به خاطر ارزشی که دارد ، با موافقت آقای مهران موحد در این پایگاه هم نشرش کردیم . سپاس . پایگاه تاجیکان .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید