سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط جاوید احور
اخبار
نمایش از 09 مهر 1393
پرینت

 

( نگاره بالا : نمایی از همآیش دیروز نهم میزان در خیمه لویه جرگه که به دعوت لطیف پدرام برگزار شد )

پدرام شمشیر اوغانولی در کمر ندارد !

یادداشتی از : جاوید احور .

اعلام اپوزسیون توسط آقای پدرام در مقابل دولت غیر قانونی عبدالله و اشرف غنی کاری است که هر روشنفکر به آن باید فکر کند. بزرگان ما خوب گفته اند که بار کج به منزل نمی رسد. این حکومت وحدت ملی همان بار کجی است که کسی باید فشارش داده زودتر سقوطش بدهد و یا حد اقل شاهد کج رفتاری هایش باشد.


طرف دیگر موضوع که همان حفظ صلح و ثبات در کشور است، که تاحدی دلیل موجه به نظر می رسد. اما اینکه ثبات باید به چه قیمتی خرید و فروش شود، این پرسش اساسی است. معامله ننگین عبدالله با اشرف غنی بیشتر به تقسیم قدرت میان دو فرد و یا حد اکثر دو گروه سیاسی است. عبدالله عبدالله به حرف دل موکلین اش که همان رای دهنده گان است، گوش نداده است. این حکومت از یک قرار داد بین دو فرد منشا می گیرد و مشروعیت آن جداً زیر سوال است.

اگر قرار بود حکومت ملی ایجاد شود، باید قشر بزرگتری از موافقین و مخالفین حکومت با هم جمع شده و روی همه اجزا این حکومت تصمیم می گرفتند. که این کار تحقق نیافته است. این نوعی از اقدام ها باعث ایجاد فرهنگ تقلب، گریز از قانون و ایجاد یک رویه سیاسی و اداری نادرست شده است که باید در مقابل آن ایستاد.

پدرام از طیف چهره های چون عبدالله، قانونی و ضیا مسعود نیست که شمشیر اوغانولی را در کمر زده باشد. بسیار واضح از حقوق ملتی دفاع می کند که بیشتر از سی درصد نفوس این کشور را تشکیل می دهد؛ زبانش زبان هشتاد درصد نفوس این کشور است؛ تاریخ و ادبیاتش در منطقه و جهان تاثیر گذار بوده است.

پدرام بنیاد صداقت و یک رویگی را می خواهد در سیاست بگذارد. من و ما به ملی و فراقومی بودن هیچ چهره ی از احمد شاه درانی تا حامد کرزی معتقد نبوده ام (ایم). همه این چهره های سیاست گزار از قوم پشتون نماینده گی می کردند. من به عنوان یک تاجیک هرگز در وجود کارنامه های عبدالرحمن افتخاری برای خود نمی یابم. برعکس آن، در طول تاریخ قهرمان های ما از ما گرفته شده است. من بیاد دارم که همین نصرالله استانکزی - چهره کثیف فاشیزم از حبیب الله کلکانی بنام بچه سقاو در دانشگاه کابل یاد کرد و هم صنف های تاجیک من بخاطر ترس از ناکامی لب باز نکردند. من به حبیب الله کلکانی می بالم. چون حد اقل می دانم که او برای حراست از خاکش در مقابل نادر غدار بلند شد. او خادم انگلیس مانند سیاست گزاران پیش از خودش نبود. شهامت حبیب الله کلکانی و حاضر شدن او برای مذاکره تن به تن با نادر غدار عیاری تاجیک ها را می رساند که من و میلیون دیگری به آن می بالد. اما حقیقت تلخ ظلم به حق حبیب الله کلکانی توسط ملت تاجیک فراموش نمی شود.

باید اذعان داشت که گذشت از هویت و حیثیت و نام یک ملت از طرف اعضا آن وقتی ممکن است که آنها در بدیل چیزی بلند تر از آن را بدست آورند. در مقابل از دست دادن تاجیک بودن خود ما اوغان می شویم که به مراتب پائین تر از هویت فعلی ما در تاریخ جهان موقف دارد. من آمریکائی را ندیده ام که ترک هویت کرده و تبعه کمبودیا شده باشد. برعکس آن دیده شده است.

ما از آقای پدرام هم همین آرزو را داریم که دیگر موقف ما خیلی علنی باشد. زبان پارسی و هویت تاجیکی مان باید از طرف هیچ لاشخوری مورد تعرض قرار نگیرد. این هدف، یک آرزو انسانی است که برای رسیدن به آن باید قاطعانه بیایستیم و بعد از موقف مان به اندازه الف این بر و آن بر نگذریم.

ما بیشتر از هر قوم و هر حرکت سیاسی دیگر مستحق اعلام اپوزسیون در مقابل این دولت هستیم. چون در این دولت تضمینی برای احترام به حقوق و ارزش های مدنی ملت ما وجود ندارد.

من همیشه دوست داشته ام بگویم که یا در چارچوب همین افغانستان موقف که شائیستگی اش را داریم بدست آوریم و یا حد اقل بکوشیم که در قلب های نسل بعدی مان عشق به خراسان گرمتر از نسل ما بماند.

جاوید احور

نظرات   

 
0 #1 Taher 1393-07-12 16:42
فکرنمیکنم که تاجک ها درهزار و چندی رهبری داشته اند که دربارهُ تاجک ها حتی فکری داشته باشد. آقای پدرام یگانه فردی است که با افتخار میتوانم به حیث رهبر قبول کنم. گرچه آقای پدرام هنوز هم پشتون ها را برادر میداند و با آنها کشور متحد میخواهد که برای من آزار دهنده است. برای تاجک ها اولین معیار یک رهبر خوب باید این باشد که او قبل از همه تاجک باشد و دوم چه هدف، آرزو، و برنامهُ برای تاجک ها و خود ارادیت تاجک ها داشته باشند. حد اقل آقای پدرام نامی از تاجک میبرد و به آن افتخار میکند. معلوم میشود که تاجک ها از خواب هزار ساله در حال بیدار شدن استند.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید