سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط ستاد برگزاری همایش بزرگ تاجیکان
اخبار
نمایش از 19 مهر 1393
پرینت

به نام خداوند جان و خرد
اطلاعیه!
در آستانۀ برگزاری همایش بزرگ تاجیکان
بگذارید، عدالت به اجرا در آید، ولو دنیا ویران شود!
عدالت در درجۀ نخست یک ارزش و اهمیت بشری است. عدالت ارزش گهرین جهانی است که بایست سرلوحه کار آدمی باشد، در روزگاری که

استبداد نظام‌های خودکامه و بیدادگری نظام‌های سرمایه‌داری سر از آستین لجاجت و شوربختی کشیده‌اند، شایسته‌ای ما است که عدالت اجتماعی و تفکر عدالت گرا را برپا داریم و یکایک این پرچم سترگ مقدس را بر فراز هستی‌گاه خود مان برافشانیم. تا هم پیوستگی اجتماعی و هم بودگی مان را جشن بگیریم.
سنجیۀ نهایی عدالت اجتماعی و تفکر عدالت محور، این است که هر چیز تا چه حد به حفظ همکاری اجتماعی می‌انجامد، کرداری که مناسب حفظ همکاری اجتماعی باشد عادلانه است، و رفتاری که از جهت حفظ جامعه زیانبار باشد نا عادلانه است. مساله بر سر سازمان دادن به جامعه بر وفق اصول فلان تصور دلبخواهی از عدالت به هیچ وجه در این تفکر مطرح نیست، و هیچ هویتی و نژادی در آیین عدالت‌گرایی پست و زبون نخواهد بود، بل فرضیه بر سر این است که چگونه باید جامعه و اجتماع را سازمان داد، تا هدف‌های مطلوب آدمیان از همکاری اجتماعی به بهترین وجه تحقق پذیر گردد. یگانه ملاک عدالت فایدۀ اجتماعی و همه‌گانی است. عدالت بر محور داده‌های انسانی و بشری استوار بوده و هیچ تفکر حذف گرا و برتری طلب را نمی‌پذیرد و بر مناسبت‌های امر طبیعی و بشری راه می‌رود.
با این پیش فرض، طرح ما از برگزاری همایش بزرگ مردمان تاجیک به معنای حذف هویت دیگری و تبار دیگری نیست، بل غایت نهای ما، برافراشتن پرچم عدالت برفراز این سرزمین است که هویت‌های فرهنگی و تبارهای نژادی بتوانند هویت‌های خودشان را باز آفرینی کنند و در مسیر عدالت گرایی و نظام عدالت پسند گام برداشته و سیاست‌های حذف‌گرایی هویت‌ها و تبارها برچیده شود. در ایجاد و برگزاری چنین همایش غرضی و سوءنیتی در کار نیست، آن چه بر ما سنگینی می‌کند مسوولیت انسانی و وجدانی ما در این مسیر است، تا پرچم مقدس عدالت را برفراز این سرزمین به اهتزاز آوریم، تا هویت‌ها و تبارهای محروم کشورمان بتوانند در سایه این پرچم مقدس به حیات خویش ادامه دهند.
براین پایه، قرار است به زودی همایش بزرگ تاجیکان در تالار لویه جرگه در شهر کابل برگزار گردد و در این همایش روی ایجاد شورای تاجیکان و یا اتحادیه تاجیکان و یا هرنامی که دوستان برای این همایش بزرگ تاجیکان پیشنهاد می‌کنند، بحث و رای زنی خواهد شد.
بنابراین، از عزیزان و سروران گرامی، که دغدغه‌ای عدالت‌گرایی و دادخواهی برای باز آفرینی هویت‌ها و تبارهای محروم در کشور و به اهتزار آوردن پرچم عدالت برفراز این سرزمین را در سر دارند، دعوت می‌نماییم تا در این زمینه، راهکارها و پیشنهادهای خود را برای حرکت خود جوش مردم تاجیک، با ستاد برگزاری همایش شریک سازند، تا بتوانیم مستحکم تر و نیرومند تر در این مسیر راه برویم. در صورت داشتن پیشنهاد نوشتاری، شفاهی و حضوریابی در این همایش می‌توانید به نشانی‌های زیرین با ما در تماس شوند.
شماره‌های تماس:
0704040922
0786171764
0788171251
0794928895
0796565637
0744711787
0772624287
نشانی برقی:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
بامهر
ستاد برگزاری همایش بزرگ تاجیکان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید