سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

نبشته های برگزیده

نبشته های برگزیده

نوشته شده توسط عزیز آریانفر
اخبار»
نمایش از 01 مهر 1392 بازدید: 5719
پرینت

نام سرزمین ما از آوان ورد سپیدپوستان ایریایی به این سرزمین، تا پایان پادشاهی دودمان های افسانه یی (اسطوره یی) پیشدادیان و کیانیان، به تایید اوستا «ایریانا ویجه» بوده است. سپس، در دوره مادها (میدی ها)، ماد شده است. در میانه های فرمانروایی دوره هخامنشیان، به پارس تغییر یافته و در دوره ساسانیان به ایرانشهر و سپس به ایران مبدل شده است. یونانیان در آغاز، بخش های میانی آن را و سپس تقریبا سراسر آن را «اریانا» خواندند. در دوره پارت ها یا اشکانیان، در بخش شمال خاوری و خاوری سرزمین ایران، دولتی به نام کیرپاند تشکیل گردیده بود که در آن دودمان کوشانی فرمان می راندند.

ادامه مطلب: نام سرزمین ما چه بود؟
 
نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار»
نمایش از 09 تیر 1391 بازدید: 5604
پرینت


انور الحق احدی ، رهبر حزب منفور " اوغان ملت " و یکی از مهندسان بازسازی حاکمیت مطلقۀ پشتونی در اوغانستان ، در گفتگویی با تیلویزیون " آسیا " ( استان هرات، جنوری 2012 ) بخشی از نگرش فاشیستی خویش را آشکار می سازد . او می گوید :

" پشتون ها یک قوم اکثریت هستند ، اما زبان شان یک زبان محکوم است . .. و ما میخواهیم که به محکومیت زبان پشتو خاتمه داده شود " !


می گوید :

" زبان پشتو ، باید زبان ملی و عملی باشد ، باید تعمیم داده شود " !

ادامه مطلب: نفرین ابدی ، به " اوغان ملت " و رهبرش " احدی"
 
نوشته شده توسط رضا محمدی
اخبار»
نمایش از 28 ارديبهشت 1390 بازدید: 12362
پرینت

اگر کسی آشنایی اندکی با نقشه افغانستان داشته باشد متوجه می شود که شهرها و مناطقی که در این شعر به عنوان شهرها و نواحی ایران ذکر شده مانند غرچگان، بُست، طالقان، بلخ، فاریاب، مرو، کابل، قندهار، نیمروز، بامیان، پنجهیر، اندرآب، بدخشان و ... همگی در قلمرو افغانستان امروز قرار دارند.

حقیقت این است که بیش از نود درصد شهرهایی که در شاهنامه از آنها نام برده شده، در بخش شرقی فلات ایران و افغانستان امروزی واقع شده اند.

 

ادامه مطلب: فردوسی کجا را " ایران " می خواند ؟
 
نوشته شده توسط دوکتور سینا دلیری
اخبار»
نمایش از 11 ارديبهشت 1390 بازدید: 5883
پرینت


یادداشت تاجیک میدیا : نوشتاری را که در اینجا می خوانید ، به مناسبت سالروز سی سالگی شهادت دولت محمد شفق حکیم ، مبارز انقلابی و جانباز تاجیک ، به نشر رسیده بود و در پایگاه تاجیک میدیا نیز در میان پربیننده ترین و برگزیده ترین نوشتار ها جای داشت . چون این یادنامه را مانند بسیاری از نوشته ها، با تمام داشته های تاجیک میدیای قبلی از دست دادیم ، اینک بار دیگر به شما پیشکش می کنیم تا اگر این نبشته را پیش از این نخوانده باشید ، اکنون حتمن بخوانید . سپاس فراوان از جناب دکتور سینا دلیری که با این نوشتار زیبای خویش یاد آن شهید پاکباز و انقلابی میهن را روشن تر ساخته اند .

 

ادامه مطلب: در آستانۀ فصل خون و خیانت
 
نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار»
نمایش از 18 فروردين 1390 بازدید: 6995
پرینت

کی از خیانت های بزرگ اوغان ذلتی ها و سمسوریان فاشیست این است که تلاش میکنند تا " اوغان ذلت " را با "اوغانیت" و "پشتونیت " یک چیز واحد نشان دهند و بگویند که هرکس مخالف و دشمن حزب فاشیست اوغان ذلت هست ، حتما مخالف و دشمن مردم پشتون نیز میباشد . فاشیست بودن و پشتون بودن را عین چیز نمایاندن ، خودش یک دشمنی نابخشودنی با مردم بینوای پشتون  است و سبب بدنامی آن قوم میگردد.

ادامه مطلب: من ضد قوم پشتون نیستم
 
نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار»
نمایش از 16 فروردين 1390 بازدید: 6122
پرینت


ناقل بچه های سلیمان کوهی اگر واقعا شهامت و وجدان و منطق و حس عدالت پسندی دارند ، باید از شور شورک خوردن های بیهوده و از اکت های اوجنتی مالایی تیر شوند ، رُک و راست بگویند که پدران شان ، بابا های شان ، احمد خان و عبدالرحمن خان و نادرخان و هاشم خان و محمد گل خان و دیگر خان های خاین شان ، در حق مردمان غیر اوغان در دو صد و شصت سال گذشته خیانت و جنایت کرده اند یا نه ؟ این یک گپ بسیار روی راست و روشن است و اگر دعوی حقیقت گویی دارند ، هیچ نیازی به سفسطه بافی نیست ، فقط شهامت اعتراف کردن را داشته باشند دیگر نیازی به رجزخوانی های خنده آور  کتابی شان نیست !

ادامه مطلب: ناقل بچۀ سلیمان کوهی ، میدانم که چه میگویی
 
نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار»
نمایش از 04 فروردين 1390 بازدید: 69112
پرینت

از زمانیکه  در سال 1747  میلادی ،  سران  قبیله های اوغان کامیاب شدند که حاکمیت قبیله ای خویش را در بخشی از سرزمین بزرگ ِ ایران – خراسان  بنیاد نهند ، برای ما مردمان بومی  ایران – خراسان که تحت سیطره ای وحشیانه ای آنها قرار داشته ایم ، مصیبت های وصف ناپذیری را به ارمغان آورده اند . یکی از آن مصیبت های جانسوز این است که  اوغان شاهان و فاشیست های قبیله سالار همواره کوشیده اند پیوند های  تاریخی ، فرهنگی ، زبانی  و دیگر رشته های انسانی ما را با مردم ما در آنسوی مرزهای انگریز ساخته ای تحمیلی به گونه ای دردناک ببرند و در وادی سوزان از خودبیگانه گی  نگه مان دارند.

ادامه مطلب: چو ایران نباشد تن من مباد
 
نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار»
نمایش از 04 فروردين 1390 بازدید: 9615
پرینت

پشتون ها باید در اوغانستان همیشه حاکم باشند؛ حکومت و حاکمیت حق مسلم و مشروع پشتون ها است؛ تنها پشتون ها اند که از آزادی و استقلال و تمامیت ارضی اوغانستان پاسداری کرده و پاسداری می کنند؛ پشتون ها مرکز ثقل اجتماع اوغانستان استند؛ قومک های کوچک حق ندارند که با قوم اکثریت دعوای حقوق مساوی کنند؛ زبان پشتو باید یگانه زبان همگانی در اوغانستان باشد؛ پشتون ها همیشه زیر ستم اقلیت ها زنده گی کرده اند؛ بخوانید و با فاشیزم اوغانستان بیشتر آشنا شویید.

 

ادامه مطلب: کتاب مقدس فاشیست های اوغانستان : دویمه سقوی.
 
نوشته شده توسط دوکتور صاحبنظر مرادی
اخبار»
نمایش از 04 فروردين 1390 بازدید: 4886
پرینت


آریانا یا ایران کهن بحیث قدیمترین کانون تاریخ و تمدن پویا در آسیای مرکزی ظهور نموده و سکنۀ آن تحت هر نام و شرایط تاریخی خدمات ارجناک و گرانسنگی را به فرهنگ و تمدن بشری انجام داده اند. هر چند در جمعبندی حوزه های تاریخی و کانونهای باستانی، مورخین پنجمین جایگاه را به تاریخ آریانا (ایران) بخشیده و قدامت آنرا تا پنجهزار سال بر شمرده اند، اما تحقیقات باستان شناسی در ویرانه های باختر و سغدیانه و در کانونهای تمدن قدیم چون (هزار سم سنگان، آق کپرک بلخ، قلعه گنبد و دره کر در بدخشان، چنار گنجشگان در تخار، ده موراسی و نادعلی در سیستان، تخت جمشید و ایلام در ایران، کافرنهان و وادی حصار در تاجیکستان، نماز گاه در ترکمنستان، بخارا، سمر قند و ترمذ در اوزبکستان و... مرزهای تاریخ را درین گستره جغرافیایی تا پانزده هزار سال انکشاف داده اند. این تمدن بدست نیاکان بزرگ ما مشترکا ً ساخته شده است.

ادامه مطلب: " ما " چه گونه " من " شدیم
 
نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار»
نمایش از 04 فروردين 1390 بازدید: 4775
پرینت

پس از یازده هم سپتامبر ، نمایشی  را که  در اوغانستان به تماشا نشسته ایم   ، به نام های " جنگ با تروریزم " ، " پایان بخشیدن به خشونت " ، " ختم برادر کشی" و چیزهای دیگر یاد شده است.
این روزها ، تنها از صلح و آشتی با طالبان و " مخالفان مسلح دولت " سخن می گویند و ادعا های فریبنده ی دیگر به فراموشی سپرده شده اند . امریکا می رود ، طالبان می آیند ، همین و تمام .
می گویند که زور نیرو های نظامی امریکا و چندین کشورمقتدر اروپایی به طالبان نرسید !
طالب های که در اوج قدرت ،  عظمت ،  داشتن دولت و آراگاه و بارگاه ، در سال 2001 به وسیله ی نیروهای  " اتحاد شمال " و به  کومک بمب افگن های امریکایی ، در مدت دو هفته درهم شکسته و  از سر تا سر اوغانستان روبیده شدند ، اینک به عنوان مردان شکست ناپذیر و افسانوی معرفی می شوند که هیچ قدرت نظامی جهان توان شکست دادن شان را ندارد. آدم باید بسیار ابله و خوش باور باشد ، جنگ را ندیده باشد و  طالبان را نشاسد  که  ادعای مبالغه آمیز و دروغین شکست ناپذیر بودن طالبان را قبول کند .

 

ادامه مطلب: امریکای کمزور و پشتون های زورآور !
 
نوشته شده توسط دکتور فیض الله
اخبار»
نمایش از 04 فروردين 1390 بازدید: 10907
پرینت


از آن زمان که براین آســتان نهادم روی
فراز مسند خورشید تکیه گاه من استبرفراز روشنائی های معرفت مقام گرفتیم و بیت بالای حافظ بزرگوار را وصف حال خود میدانیم.

وطنداران صاحبدل!

دراین بحث از تمام تعارفهای معمول میگذریم و دریک رستاخیز همگانی باید از آن حقوق و فریادهای فروگرفته ما در برابر بیفرجامیهای شوینستی به پاخیزیم و این بهترین و مطمئن ترین شیوه بهبود التیام جراحات ما خواهد بود. و هرگونه سهل انگاری اندرین باب زیان بار است. جفاهای تلخ و نامردمیهای گزنده حکام مستبد و خونریز قبیلوی مارا به تامل و اندیشه خود معرفتی کشانیده که درباره هویت تباری خود و وطن مالوف و سرنوشت کشور بی توجهی نه نمائیم. بخوانندگان عزیز مبرهن است که از چندی به اینطرف در باره احیای نام مهین عزیز ما مقالات تحقیقی طرحها و گفتمان های داغ در سایت های انترنیتی نشر شده و هم چنان در مورد نفی و طرد ظالمانه هویت اقوام بومی کشورما دلایل مستند تاریخی گفته شده و نیزارزشهای جامعه مدنی اعلامیه جهانی حقوق بشر، حقوق مدنی و حقوق شهروندی درزمینه توضیح شده و به اینصورت پژوهشگران روشندل کشور ما خواستند تا یک عرصه تفاهم عمومی جهت تعاطی افکار بدور از هیاهو وناسزاگوئی و افترا باز شود. وراه هرگونه مغالطه کاری و دکانداریها مسدود گردد.

 

ادامه مطلب: میهن ما خراسان و ما خراسانییم
 
نوشته شده توسط عزیز آریانفر
اخبار»
نمایش از 04 فروردين 1390 بازدید: 8601
پرینت

یادداشت تاجیک میدیا : خواننده گان نهایت گرامی ، این نوشتار در بخش برگزیده ترین نبشته های تاجیک میدیا قرار داشت ، اما نقشه هایش با آن نبودند . اینک این متن را با نظم بهتر و همراه با همه نقشه هاست  از تارنمای وزین " دانشنامه ء آریانا " برگرفته ایم و به شما پیشکش می نماییم . پیش از این هم یاددهانی کرده بودیم که این نبشته ی جناب آریانفر یکی از بهترین نوشتارهایی است که میتوان در پیوند با گفتمان مورد نظر ، به دست آورد . خواهشمندیم که این نبشته را با دقت و شکیبایی بخوانید . باسپاس . دبیران تاجیک میدیا .

 

ادامه مطلب: ایران ستان ، گستره " اروسیای میانه بزرگ "
 
نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار»
نمایش از 03 فروردين 1390 بازدید: 8766
پرینت


سخنی در پیوند با متن واپسین سخنان نادرعلی پویا در هنگام بازجویی‌های جلادان خلقی ـ پرچمی

در باره‌ی سازمان آزادی بخش مردم افغانستان (ساما)، حرف‌های بسیار گفته‌اند. از سالیان زیادی به این سو در میان روشنفکران چپ انقلابی و مستقل (آنانی که خلقی و پرچمی و مزدور روس و دیگر بیگانگان نبودند) بحث‌های فراوانی در مورد اینکه ساما از دیدگاه‌اندیشه گی (ایدئولوژیک) چگونه یک سازمانی بود، جریان داشته است. پاسخ فعالان بخش‌های مختلف درون سازمان (ساما) و همچنان داوری گروه‌های بیرون از آن سازمان تفاوت‌هایی زیادی را در شناسایی ایدئولوژی رسمی ساما به نمایش می‌گذارد.

برخی‌ها را عقیده براین بود که ساما یک سازمان مارکسیستی ـ مائو اندیشه است، بعضی‌های دیگر می‌گفتند که ساما یک سازمان مستقل ملی و دموکرات می‌باشد که هیچ ایدئولوژی مشخصی را به مثابه‌اندیشه‌ی رسمی خویش اعلام نکرده است. صحبت‌های زیاد روی برنامه‌ها و ترکیب اعضاء و گروه‌های شامل در سازمان، صورت می‌گرفت. نه آن زمان،پاسخ یگانه و همه پذیر از مساله وجود داشت، نه امروز پاسخ قاطع و روشن در این زمینه می‌توان یافت.

 

ادامه مطلب: آیا سازمان آزادیبخش مردم افغانستان ( ساما ) یک سازمان مارکسیستی- مائویستی بود؟
 
نوشته شده توسط آریا وخشور تاجیک
اخبار»
نمایش از 03 فروردين 1390 بازدید: 6268
پرینت


به بهانۀ 30مین سالگشت شهادت مولانابحرالدین باعث، مبارزانقلابی واندیشمندراه عدالت ملی درافغانستان

یادی ازمولانا باعث ونگاهی به آسیب شناسی قوم تاجیک

نویسنده : آریا وخشور تاجیک


دردهکدۀ یی دوردست، درپناه کوههایی سربه گردون کشیده ودردل دره یی می زیستم که علیرغم بعدفاصله ازشهر، سرشارازشادابی، شوروشعوربود، همروستاییان جوانم که درلیسۀ ابن سینادرشهرکابل درس میخواندندناگهان به روستای مان برگشتندوازتظاهرات سرکوب شدۀ دانشجویان دانشگاه کابل گفتند،این شایدنخستین حکایتی بودکه ازناهنجاری حاکمیت"اعلیحضرت..." درگوشم زنگ زد، زیراتاآنگاه پیرمردان وپیرزنان"انقلاب" دیده، بنابرفجایع بعدازسرنگونی سلطنت"خادم دین"همان آرامش وکرختی بعدوقبل ازتوفان راهم غنیمت می‏شمردندوهمواره سخنی راکه انگاربرای شان تلقین شده بودتکرارمیکردند:"تخت وبخت پادشاه اسلام برقرار".

 

ادامه مطلب: آسیب شناسی قوم تاجیک
 
نوشته شده توسط دبیران
اخبار»
نمایش از 03 فروردين 1390 بازدید: 18072
پرینت


لطفا  تاجیک میدیا را بهتر بشناسید :

تاجیک میدیا ، در زمان بسیار کوتاه ، مورد توجه عده ی زیاد از عدالت پسندان و آزادیخواهان در کشور های مختلف جهان قرار گرفت که از آن جمله عزیزان ما در اوغانستان ، تاجیکستان و ایران با ارسال پیام های تبریکی و ابراز همبستگی با تاجیک میدیا ، ما را سر افراز ساختند که در فرصت مناسب پیام های ایشان را به نشر خواهیم رساند . در همین حال ، دوستان همزبان و هم وطن ما در کشور های غربی نیز با مهرورزی ویژه ای گشایش تاجیک میدیا را استقبال کردند که ما از همه ایشان ممنون و سپاس گزاریم .

با وصف اینکه  پایگاه ء   " تاجیک میدیا " مرام نشراتی روشن و مفصلی را انتشار داده است ، برخی دوستان گرامی ما برداشت و درک درستی از این تارگاه و اهداف آن ندارند که ما ناگزیریم بازهم اندکی بیشتر در باب تاجیک میدیا بنویسم تا شناخت بهتری به عزیزان دست دهد .

نخست -  تاجیک میدیا ، همانگونه که در مرام نشراتی اش به روشنی بیان شده است ، یک پایگاه ء  سیاسی – فرهنگی  مستقل و آزادیخواه است که هدفش خدمت به مردم ستمدیده ی تاجیک در اوغانستان و کشورهای دیگر می باشد .

دوم -  تاجیک میدیا ، یک تار گاه سیاسی است و این سیاسی بودنش هم خیلی آگاهانه و از روی سنجش و برنامه بسیار دقیق و ژرفی ست که دبیران و دست اندر کاران این تارگاه خود بدان اعتقاد دارند و برای تحقق آن مبارزه می نمایند . هویت و راه تاجیک میدیا از همین آرمان های بزرگ مبارزاتی اش مشخص می گردد که در مرام نشراتی بازتاب یافته است و در نبشته ها و مقالات این تارگاه انعکاس یافته اند .   طوری نیست که این تارگاه ، یک پیوند گاه ( جایگاه ی پیوند تارگاه های دیگر --  لینکستان ) باشد و از روی ناچاری گرفتار مسایل سیاسی هم  گشته است . موجودیت پیوند ها و یا نشانی های تارگاه های دیگر در تاجیک میدیا ، بخشی از کارش است ، نه چیزی که هویت تاجیک میدیا را معین سازد . تاجیک میدیا ، در اصل و اساس خویش ، پایگاه محکم آزاده گان  و  سنگر خارایین دلیران است که در یک مبارزه ی بسیار شکوهمند و آزادیخواهانه سهم فعال و بزرگ را به عهده دارد که به زودی خینه ی پای رقاصه های " ناچخانه " های فرهنگ را رو خواهد کرد و خواب خرگوشکان  ِ  وادی بی غمباشی را در چشمان کور شان خواهد شکست . دبیران تاجیک میدیا ، میرزا های حاشیه نویس قابوس نامه های عصر قیقانوس نیستند ، رزمآوران بی هراسی استند که سگ های دم درب های ستمگران از طنین گام های استوار شان دُمک های خاک خورده ای خود را جمع می کنند و به خس پوشک های بی هویتی  خویش پناه می برند .

 

ادامه مطلب: پایگاه ء آزاده گان ، سنگر دلیران
 
نوشته شده توسط دبیران
اخبار»
نمایش از 02 فروردين 1390 بازدید: 4961
پرینت

پایگاهء تاجیک میدیا  برای خدمت به  مردم مهربان  تاجیک در سراسر جهان ، به کار آغاز می کند .

ما در پی آنیم که   پیام آور  ِ  صلح ، دوستی ، برابری  و حقیقت جویی  باشیم .

میخواهیم که صدای  آزادیخواهی  و  عدالت طلبی  تمام  مردم ستمدیده ء  تاجیک را ، در هر جایی که استند ،  باز تاب دهیم .

در برابر ِ  دهشت افگنی ، تمامیت خواهی قومی  و فاشیزم اوغانی می ایستیم و جعل کاری ها ، جنایات ، زشتی ها  و ستمگری های دو صد و شصت ساله ای حاکمان اوغان را که در حق بومیان خراسان زمین روا داشته اند  بی پرده  می سازیم و مردمان تحت ستم را به همبستگی و رزم آرایی فرا می خوانیم .

 

ادامه مطلب: تاجیک میدیا و برخی آرمان هایش
 

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید