سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

The News

زنده گینامۀ مرحوم ظاهر حاتم

تاریخ ایجاد در 11 اسفند 1391 نوشته شده توسط خانوادۀ مرحوم ظاهر حاتم
ROOT
نمایش از 11 اسفند 1391
پرینت

بسم الله الرحمن الرحیم
مختصر ترین زنده گی نامۀ مرحوم حاتم که در مراسم تشیع جنازه اش خوانده شد:
پدران، برادران و دوستان گرامی:
اشتراک شما را الیوم درمراسم تشیع جنازه مرحوم محمد ظاهر حاتم، به نمایندگی از فامیل مرحوم و دوستان به دیدۀ قدر نگریسته و از خداوند بزرگ ثواب واجر بزرگ برای شما می خواهم.
مرحوم محمد ظاهر حاتم، فرزند مرحوم محمد شریف خان در سال 1325هجری در ناحیه چهارم چته- شهر فیض آباد، در یک فامیل منور، با سطح زنده گی متوسط به دنیا آمد. بعد از طی دورۀ صباوت، تعلیمات ابتدایی وثانوی را درمکاتب کابل، تخارو بدخشان به پایان رسانیده بود. مرحوم محمد ظاهر حاتم درقوس سال 1363 ازدواج نموده و دارای 3 فرزند می باشد.
مرحوم محمد ظاهر حاتم از همان آوان کودکی از نظام مستبد، جابر و تفوق طلب ملی، نه تنها راضی نبوده بلکه، با یک دیدِ عمیق به منظور ایجاد یک نظام عدالت گستر ومردمی، خواهان تغیرات کیفی و ریشه‌یی نظام، از طریق مبارۀ مردمی به شیوۀ مبارزۀ چریکی و مسلحانه، یکجا با محفل و جمعیت انقلابیون در آن زمان معتقد بود، لذا با جمع از دوستانش در پی تدارک و آماده گی تحرکات انقلابی گردید.


مرحوم حاتم ابر مرد نستوه، دلیر، با وقار، وطن دوست، با تقوا، صادق و امین بود و مردمان که با وی در زمان تحصیلاتش و درزمان مبارزات حرفه وی اش ودرزمان انجام وظایف اش و چه درزمان مهاجرت اش درتاجیکستان آشنایی داشتند، از کارنامه ها و اسطوره های آن باخبر می باشند.
 عزیزان گرامی! وقوع کودتای هفت ثور، تیره روزی های مردم ما را نه تنها دوچند ساخته بود، بلکه زندگی را به مردم تلخ تر وبه مشکل مواجه ساخته وبه جز بگیرو ببند وبکش هنری نداشت.
مرحوم محمد ظاهر حاتم ویارانش با مشاهده وضع، چندین مراتب از طریق اعلامیه ها وهُشدار ها به رژیم دست نشانده اخطار دادند، اما احکام خودخواه و مستبد رژیم غرق در بادۀ پیروزی گردیده و گوش به خواسته های واقعی آنها نکرد، همان بود که به تاریخ 26 اسد 1357 گروه های چریکی مرحوم حاتم با یاران و دوستان وفادارش درچندین ولسوالی های تخار، بدخشان و کندز نخستین بار درتاریخ مبارزات رهایی بخش مردم افغانستان اولین خروش رزم جویانه خویش را با شلیک گلوله  تفنگ، به گوش مردم طنین انداز گردانیده و ماهیت رژیم بیگانه را افشا نمودند.
مرحوم حاتم، این سردار مبارزه، با بی عدالتی در راس گروپ چریکی ولسوالی بهارک در روز روشن حاکمیت را بدون خون ریزی، خلع قدرت نمود که همین گروه تحت رهبری این مرد بزرگ و شجاع تا آخرین روزهای که رژیم در اثر مبارزات برحق مردم تن به راه حل سیاسی دهد – به مبارزه مسلحانه خود ادامه دادند.
مرحوم ظاهر حاتم و یارانش هیچ گاهی مبارزۀ مسلحانه را یگانه راه حل نمی دانستند، بلکه آخرین چاره می پنداشتند.
مرحوم حاتم بعد از تفاهم که با دولت وقت صورت گرفت، به حیث معین دریکی از وزات خانه ها مقرر شد وصادقانه اجرای وظیفه نمود. بعد از سقوط رژیم وآمدن مجاهدین در قدرت از چنین چهره که عشق مردم دوستی و وطن پرستی در قلب اش می تپید استفاده نشد.
به هرحال مرحوم محمد ظاهر حاتم با غرور متانت که ذاتی خودش بود، هیچ گاهی بر هیچ قدرت دست طمع و توقع دراز نکرد و با یک زنده گی آبرومندانه در میان مردم زیست، اما این به گواهی تاریخ یک واقعیت انکار ناپذیر است که مرحوم حاتم در قطار دگرسرداران مبارزه و جهاد و مقاومت اولین کسی بود که فریاد مردم را بر ضد یک رژیم بیگانه بلند کرد و مردم ما باید از فرزندان راستین شان که مانند خودشان ساده و بی تکلف زنده گی کرده اند و از قدرت و امکانات خود استفادۀ سو و ناجایز ننموده اند، فراموش ننمایند.
مرحوم حاتم این رادمرد تاریخ مبارزات عدالت خواهانۀ مردم افغانستان است که تاریخ ومردم در مورد آن قضاوت خواهد کرد.
 مرحوم محمد ظاهر حاتم با همه توانمندی های خارق العاده اش چون مردم، درمیان مردم، بدون کدام محافظ و مسلح، الی امروز که به لقاحُ الله پیوسته است، زیست. کدام ثروت نیاندوخت – موجب کدام تظلم و آزار و زور گویی به کسی نشد، عیاری، تواضع، گذشت و احترام خواص ذاتی اش بود،
روح اش شاد و مقامش فردوس برین باد!

انالله وانا الیه راجعون!

آخرین به روز رسانی جمعه, 11 اسفند 1391 09:13

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید